Złote inwestycje wreszcie dały zysk

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 19-02-2014, 00:00

Uncja kruszcu jest najdroższa od października. Zwyżki cen pomogły funduszom — najlepszy zarobił 26 proc.

Przez ostatnie 5 dni kurs złota wzrósł o ponad 4 proc., a seria zwyżek trwała osiem sesji, co zdarzylo się ostatnio w marcu 2009 r.

— Zwyżki to efekt napływu kapitału do funduszy ETF inwestujących w złoto. Kurs poszedł w górę również po wiadomościach z Chin — okazało się, że wartość kredytów udzielonych konsumentom i przedsiębiorstwom w styczniu nieoczekiwanie wzrosła do 425 mld USD. Może to sugerować, że skala spowolnienia w Państwie Środka będzie nieco mniejsza, niż wcześniej oczekiwano — tłumaczy Wojciech Kazimierczak z Mennicy Wrocławskiej.

W ślad za zwyżkami cen złota podążały fundusze. Najlepiej wypadły jednak te, które inwestują w akcje spółek wydobywczych. Franklin Gold and Precious Metals zyskał od początku roku 26 proc., a Black Rock World Gold prawie 23 proc.

PKO Złota, którego portfel w połowie wypełniają walory spółek surowcowych, zyskał w tym czasie 16,7 proc. Investor Gold i Quercus Gold, które w złoto inwestują za pośrednictwem kontraktów terminowych, zyskały odpowiednio 10,5 i 10 proc. Z najświeższego raportu World Gold Council (WGC) „Gold Demand Trends” wynika,że w 2013 r. globalny popyt na złoto wyniósł 3756,1 ton o łącznej wartości 170 mld USD.

— Dynamiczne zniżki cen przyciągnęły na rynek tych, którzy chcieli relatywnie tanio kupić sztabki i monety ze złota. Silny był także popyt na złotą biżuterię — wyniósł on 2209,5 ton i był największy od 5 lat — zwraca uwagę Paweł Grubiak, członek zarządu Superfund TFI.

Zakupowy szał nie ogarnął jednak inwestorów i banków centralnych. WGC wyliczył, że w 2013 r. fundusze ETF oparte na złocie odnotowały wyraźny odpływ kapitału, a banki centralne ograniczyły zakup żółtego kruszcu. Dlatego w ubiegłym roku ogólny popyt na złoto był o 15 proc. niższy niż w 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu