Złoto i ropa będą dołować

Szanse na zarobek daje pszenica, uważają analitycy rynków surowcowych

W lipcu surowcowa wyprzedaż wyraźnie się pogłębiła. Wskaźnik Bloomberg Commodity stracił 2,3 proc., ciągnięty w dół przez notowania ropy naftowej oraz metali przemysłowych i szlachetnych. Na notowaniach nadal ciążą napięcia handlowe, słabość gospodarek rozwijających się, umocnienie dolara, w którym notowana jest większość towarów oraz proces zaostrzania polityki pieniężnej przez Fed. Jeff Curie, szef analiz rynków surowcowych w banku Goldman Sachs, zapowiedział wprawdzie w ostatnich dniach, że druga połowa roku będzie stała pod znakiem odbicia, jednak notowania surowców wciąż opierają się ostatniej poprawie nastawienia do aktywów procyklicznych, widocznej chociażby po zwyżkach na wschodzących rynkach akcji.

— Do rynków towarowych trzeba obecnie podchodzić z jeszcze większą dozą ostrożności niż zwykle. Napięcia handlowe mogą skutkować mniejszym popytem na poszczególne surowce — zapowiada Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Polbanku.

Zdaniem uczestników ankiety „PB”, na sierpień przecena złota i ropy naftowej może się pogłębić.Według Mateusza Groszka z Admiral Markets, ropa należy do najbardziej przewartościowanych obecnie aktywów. Tymczasem do inwestycji w złoto, które po raz pierwszy od 2013 r. zanotowało czwarty z rzędu spadkowy miesiąc, nie zachęca silny wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych, przemawiający za utrzymaniem przez Fed niekorzystnej dla kruszcu jastrzębiej polityki. O negatywnym nastawieniu do złota zarządzających funduszami świadczy fakt, że ich pozycjonowanie się na tym rynku jest najbardziej niedźwiedzie od 2006 r., kiedy rozpoczęto zbieranie tego typu danych.

— Inwestycje w złoto są systematycznie zamykane. Kiedy stopy procentowe rosną, ludzie skupiają się na wyżej rentownych aktywach i sprzedają metale, które nie oferują dochodu — ocenia Phil Streible, strateg firmy brokerskiej RJO Futures.

Dwóch specjalistów oczekuje kontynuacji zwyżek cen pszenicy. W lipcu za sprawą suszy w Europie i rejonie Morza Czarnego ceny ziarna wzrosły o 10,4 proc. © Ⓟ

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

 • Miedź (USA)

 W obliczu przegłosowanego strajku w największej kopalni miedzi na świecie, chilijskiej Escondida, obawy dotyczące podaży miedzi mogą wyjść na pierwszy plan i wesprzeć notowania surowca.

 • Złoto

Cenom kruszcu nie udało się w drugiej połowie lipca wygenerować istotnego odbicia w górę, po wcześniejszej wielotygodniowej fali spadków, co pokazuje, że notowania złota są obecnie bardziej wrażliwe na negatywne informacje.

Mateusz Namysł

Raiffeisen Polbank

 • Pszenica

Susze w różnych obszarach świata zmniejszą zbiory pszenicy, co w razie nasilenia się niekorzystnych warunków atmosferycznych może przyczynić się do jej jeszcze wyższych cen.

 • Wieprzowina (lean hogs)

Konflikt handlowy może sprzyjać przecenie wieprzowiny, zwłaszcza że coraz częściej słyszy się o wzmożonych ubojach.

Marcin Kiepas

niezależny analityk

 • Soja

Czynniki fundamentalne nie uzasadniają mocnego ruchu w górę, ale układ sił na wykresie może zapowiadać wzrost do 1070-1075, czyli lokalnych szczytów z początku 2017 i 2018 r.

 • Ropa naftowa WTI

Spadek w lipcu pogorszył na tyle sytuację na wykresie, że można oczekiwać dalszego ruchu w dół. Dodatkowo propozycja spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Iranu może w przyszłości doprowadzić do spadku napięcia w relacjach między oboma państwami, co przełoży się na spadek cen ropy. Oczekuję, że notowania ropy mogą pod koniec wakacji spaść do 60 USD.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

 • Cukier

Nadpodaż surowca jest bezdyskusyjna. Jednak sytuacja fundamentalna i perspektywa stopniowego równoważenia się rynku nie uzasadniają aż tak niskich cen.

 • Bawełna

Mocno przeceniona w czerwcu bawełna w lipcu zanotowała 5-procentowe odbicie. Nie zmienia ono mojej oceny, że szczyt został już ustanowiony i w dalszej części roku ceny będą schodzić na niższe pułapy.

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek

Admiral Market

 • Srebro

Notowania srebra prawdopodobnie osiągnęły długoterminowy dołek. W nadchodzących tygodniach oczekuję mocniejszego impulsu wzrostowego. Na kontraktach terminowych zostało osiągnięte długoterminowe ekstremum krótkich pozycji, a srebro jest tanie względem złota. Długoterminowym czynnikiem wspierającym wzrost jest fizyczny deficyt srebra.

 • Ropa naftowa WTI

Krótkoterminowo ropa naftowa stała się jednym z najbardziej przewartościowanych aktywów. Widać to chociażby po pozycjonowaniu się zarządzających na kontraktach terminowych oraz po optymizmie inwestorów detalicznych. Dodatkowo rosnąca produkcja surowca w USA powinna doprowadzić do korekty.

Andrzej Kiedrowicz

KOI Capital

 • Pszenica

Ceny pszenicy mogą dalej rosnąć, wspierane przez słabe prognozy tegorocznych zbiorów w Rosji i w Unii Europejskiej. W Rosji plony w tym sezonie mogą być najniższe od trzech lat. Rośnie również popyt na kontrakty na pszenicę na giełdach towarowych, przez obawy inwestorów o dalsze wzrosty cen.

 • Złoto

Cena złota będzie prawdopodobnie kontynuować rozpoczęty w kwietniu trend spadkowy, ze względu na umacniającego się dolara i ryzyko eskalacji konfliktu handlowego na linii USA — Chiny. Dodatkowo World Gold Council właśnie ogłosiła, iż globalny popyt na złoto spadł w pierwszej połowie bieżącego roku o 6 proc., co jest powiązane z aż 46-procentowym spadkiem wolumenu zakupów kruszcu przez ETF. [FOT. BLOOMBERG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu