Złoto jeszcze świeci

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ
09-11-2011, 00:00

SUROWCE

Silna korekta na rynku złota na początku września sprawiła, że pojawiły się wątpliwości co do kontynuacji trendu wzrostowego. Inwestorzy długoterminowi nie tracą jednak wiary. Sygnały płynące z banków centralnych sprzyjają zwyżkom notowań kruszcu w ostatnich dniach. Stopy obniżył już Europejski Bank Centralny. Rynek znów debatuje na temat trzeciej rundy luzowania ilościowego w USA. To powinno sprzyjać popytowi inwestycyjnemu na złoto.

Na rynku złota nadal nie ma sygnałów, które mogłyby sugerować zakończenie długoletniej hossy. Jednakże silne wykupienie rynku przez inwestorów oraz mniejsze możliwości luzowania polityki monetarnej wpływają na fakt, że stosunek potencjału wzrostu cen złota do ryzyka z tym związanego znacznie spadł w ostatnich miesiącach. Inwestorzy w obawie przed silnymi korektami oraz kolejnymi zaskakującymi podwyżkami depozytów mogą nie być już tak skorzy do szybkiego kupowania kruszcu jak w ciągu ostatnich trzech lat. Dlatego też z perspektywy długoterminowej ceny złota należy uznać za zbyt wysokie. Jednak wybronienie linii trendu po korekcie w połączeniu z irańskim pretekstem oraz zmianą stanowiska ECB może wystarczyć, by rynek przetestował historyczne szczyty (1920 USD za uncję).

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ I ZESPÓŁ DZIAŁU ANALIZ XTB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoto jeszcze świeci