Złoto najdroższe od pięciu miesięcy

opublikowano: 11-04-2017, 19:47
aktualizacja: 11-04-2017, 19:49

We wtorek notowania złota sięgnęły najwyższego poziomu od zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich za oceanem.

Ceny kruszcu rosną o 1,3 proc., sięgając 1270 USD za uncję. Tym samym notowania znalazły się najwyżej od listopada i są na najlepszej drodze do przedłużenia passy wzrostowych tygodni do pięciu. Kupujący jeszcze w piątek próbowali wypchnąć ceny złota na nowe maksima, po tym jak siły amerykańskie zaatakowały bazę w Syrii, do Korei Północnej zbliżył się lotniskowiec. Jednocześnie zawiodły dane z amerykańskiego rynku pracy. Złoto jest dla inwestorów tradycyjnym schronieniem przed napięciami geopolitycznymi, a  słabsze dane oddalają ryzyko szkodzących kruszcowi podwyżek stóp procentowych.

- Relacje z Rosją mogą szybko się pogorszyć, a napięcie znacząco wzrosnąć. Jeszcze jedno takie nieporozumienie i może zacząć się trzecia wojna światowa, więc popyt na złoto nie dziwi – komentował w rozmowie z Bloombergiem Phil Streible, strateg surowcowy w firmie brokerskiej RJO Futures.

Od początku roku złoto podrożało o 10,6 proc., po tym jak załamanie związane z oczekiwaniami na stymulację gospodarki przez Donalda Trumpa skutkowało 12,6-procentową przeceną kruszcu w czwartym kwartale.

Złoto, sztaby
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane