Złoto w konsolidacji przed decyzją Fed

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 01-02-2023, 09:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W bieżącym tygodniu oczy inwestorów na rynku złota są zwrócone w kierunku Rezerwy Federalnej USA. Dzisiaj Fed ma bowiem podjąć decyzję dotyczącą stóp procentowych w USA oraz przekazać komunikat w sprawie swoich dalszych działań. Te informacje będą kluczowe dla wyceny amerykańskiego dolara, którego wartość jest z kolei istotnie powiązana z notowaniami złota.

Obecnie notowania złota, podobnie jak wartość dolara, tkwią w nerwowej konsolidacji. Cena kruszcu oscyluje w okolicach 1940 USD za uncję i jest duża szansa na to, że wieczorny komunikat Fed będzie dla złota impulsem do wybicia się z ruchu bocznego.

Obecnie oczekiwania wskazują na to, że Fed utrzyma łagodną retorykę – tj. dzisiaj podwyższy stopy procentowe jedynie o 25 pb i w komunikacie przekaże plany związane z tzw. pivotem lub pauzą w podwyżkach stóp. Taki scenariusz osłabiałby dolara i sprzyjał wybiciu złota w górę – będącego w zasadzie kontynuacją obserwowanego w ostatnich miesiącach ruchu wzrostowego.

Niemniej, jeśli Fed jastrzębio zaskoczy – nawet tym, że nie wspomni otwarcie o łagodzeniu polityki monetarnej, zostawiając inwestorów w niepewności – to należy oczekiwać ruchu notowań złota w dół. Warto jednak zaznaczyć, że ewentualna korekta może być płytka, bowiem w ostatnich miesiącach na rynku złota widać było dużą siłę kupujących.

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane