Złoty będzie się osłabiał

  • PAP
opublikowano: 17-08-2022, 16:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Słabe polskie dane makro i recesyjne otoczenie na rynkach bazowych, przy braku wsparcia ze strony RPP, będą wzmagać presję na osłabienie złotego, a po wakacjach EUR/PLN może sięgnąć 4,80 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem na rynku krajowego długu te same czynniki mogą w krótkim terminie wspierać spadki rentowności, jednak w średnim horyzoncie dochodowość SPW może zwyżkować.

"Na rynkach bazowych, EUR/USD zapewne będzie w trendzie bocznym, gdyż mamy negatywne dane makro z Europy, a to co się dzieje w Niemczech nie wygląda optymistycznie. Z drugiej strony dane makro z USA również nie były jakoś szczególnie dobre. Wynikiem tego powinien być zatem trend boczny na EUR/USD. Niestety w Polsce sytuacja jest trochę gorsza. Środowe dane o PKB za II kw. br. były słabsze od oczekiwań - najprawdopodobniej siadły inwestycje, być może również zapasy, a na pewno eksport netto. To wszystko oznacza, że na kolejne podwyżki stóp w Polsce coraz trudniej liczyć" - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.

Zdaniem ekonomisty to wszystko będzie "ciążyć" złotemu.

"Po wakacjach 4,80 na EUR/PLN jest jak najbardziej możliwe, choć wzrostu presji na złotego można już oczekiwać w najbliższych tygodniach" – dodał.

"Koszty finansowania pozycji przeciwko złotemu spadły, a bez tego elementu będzie ciężko polską walutę bronić, chyba że NBP poczuje się w obowiązku aby coś zrobić, choć komentarze raczej mówią, że się nie poczuje. W takim otoczeniu poziom 4,80 na EUR/PLN może być wariantem minimum"– powiedział Popławski.

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. - wynika z opublikowanego w środę szacunku flash GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2022 r. PKB wzrósł o 6,0 proc. rdr.

O godzinie 15.52 kurs EUR/PLN rośnie o 0,53 proc. do 4,6963, a USD/PLN idzie w górę o 0,65 proc. do 4,6230.

W tym czasie na rynkach globalnych dolar nieznacznie się umacnia, a kurs EUR/USD zniżkuje o 0,06 proc. do 1,0164.

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym długu raczej jeszcze przez jakiś czas będziemy obserwować niższe rentowności. Dzisiejsze dane makro o polskim PKB wypadły naprawdę słabo, biorąc pod uwagę fakt, że mamy ponad 2 mln extra konsumentów, a mimo to tempo wzrostu PKB szybko nam spada. To pokazuje, że w inwestycjach, handlu zagranicznym, zapasach dzieje się niedobrze. W takim środowisku RPP zapewne skończy swój cykl podwyżek stóp szybciej" - powiedział ekonomista ING BSK.

Ekspert dodał, że dla niego w dalszym ciągu scenariuszem bazowym w średnim terminie jest wzrost rentowności obligacji.

"Polityka rządu podtrzyma wysoką inflację na dłużej i w 2023 roku nie ma co myśleć o obniżkach stóp procentowych w Polsce. To są jednak rzeczy, które pojawią się później" – powiedział Piotr Popławski.

"Na razie jednak widzimy słaby wzrost gospodarczy, bardzo słabe dane z Niemiec, a to w krótkim terminie będzie ciągnąć rentowności obligacji w dół. Wzrostu rentowności oczekuję +mocno po wakacjach+, najpewniej w IV kw." – powiedział ekonomista ING.

Na rynkach bazowych dochodowości 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rosną o 5,5 pb. do 2,878 proc., a niemieckich idą w górę o 10 pb. do 1,0795 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane