Złoty będzie supermocny

opublikowano: 13-11-2017, 22:00

Frank po 3,20 zł, dolar po 3,1 zł? Ekonomiści banków Morgan Stanley i UBS prognozują duże umocnienie naszej waluty.

Od początku roku złoty zyskał do euro niespełna 4 proc., do franka 11 proc., a do dolara ponad 13 proc. To dopiero przygrywka, uważają eksperci banków Morgan Stanley i UBS. Ci pierwsi zakładają, że do końca tego roku kurs EUR/ PLN spadnie do zaledwie 4 zł — poziomu, który po raz ostatni był (zresztą bardzo krótko) notowany w kwietniu 2015 r., a więc jeszcze zanim stało się jasne, że PiS przejmie w Polsce władzę.

Umocnienie o ponad 5 proc. w niespełna 2 miesiące, jakie pozostały do końca roku, wydaje się być mało prawdopodobne, ale ten rok pokazał, że tak dynamiczne ruchy na rynku walutowym nie są niemożliwe. Morgan Stanley zakłada, że bariera 4 zł zostanie przełamana i kurs będzie się pod nią utrzymywał przez cały przyszły rok.

Co więcej, ekonomiści banku tak, jak optymistycznie patrzą na złotego, tak pesymistycznie oceniają siłę franka — spodziewają się, że do końca pierwszego kwartału 2018 r. jego kurs względem euro zawędruje do poziomu 1,25, co oznaczałoby, że kurs CHF/PLN spadnie do zaledwie 3,20 zł. To o ponad 12 proc. mniej niż obecnie. Umocnienie złotego o 14-16 proc., tyle że w sumie w ciągu dwóch lat i wobec dolara, zakładają natomiast ekonomiści UBS, którzy równie mocne widzą waluty dwóch innych krajów regionu — Węgier i Czech.

Powodów ku temu nie braknie: umocnienie wspierać mają dynamicznie rozwijające się gospodarki, korzystny bilans handlowy i spodziewane zacieśnienie polityki monetarnej przez lokalne banki centralne.Faworytem UBS jest Polska, dla której prognozowane tempo wzrostu PKB to 3,6 proc. w 2018 r. i 3,5 proc. w 2019 r.

Gdyby prognozy UBS okazały się trafne, najpóźniej za dwa lata za dolara trzeba byłoby płacić 3,10 zł. Prognozy obu banków są bardzo optymistyczne na tle konsensu rynkowego. Zgodnie z nim, na koniec pierwszego kwartału 2018 r. za euro trzeba będzie zapłacić 4,21 zł, a na koniec przyszłego roku tylko niewiele mniej, bo 4,20 zł. Prognoza dla franka to — odpowiednio — 3,63 i 3,59 zł, a dla dolara 3,60 i 3,45 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty będzie supermocny