Złoty ciągle traci

Marek Nienałtowski
opublikowano: 16-07-2002, 00:00

Podczas poniedziałkowej sesji notowania złotego spadały. Nasza waluta traciła na fali oczekiwania inwestorów na przedstawienie programu gospodarczego ministra finansów, tym bardziej że — jak zapowiedział premier Leszek Miller — część rozwiązań, które zaproponuje Grzegorz Kołodko, może być niekonwencjonalna. Zwiększony popyt na dewizy był również wynikiem zapowiedzi ministra gospodarki. Jacek Piechota stwierdził, że poda się do dymisji, jeśli okaże się, iż rozwiązania zaproponowane przez ministra finansów są nie do zaakceptowania.

W związku z osiągnięciem parytetu na międzynarodowym rynku eurodolara przecena złotego była bardziej widoczna na kursie EUR/PLN. Cena euro wzrosła z 4,1275 zł do najwyższego od 30 czerwca 2000 r. poziomu 4,2083 zł i była wyższa od ceny dolara. Kurs USD/PLN zwyżkował z 4,156 zł do 4,189 zł. O godz. 16.00 Główny Urząd Statystyczny poinformował, że czerwcowa inflacja, zgodnie z oczekiwaniami rynku, okazała się rekordowo niska i wyniosła 1,6 proc. O godz. 17.20 dolar wyceniany był na 4,1885 zł, a euro na 4,2175 zł. Dalsze wydarzenia na rynku złotego uzależnione są od dzisiejszego wystąpienia Grzegorza Kołodki. Inwestorzy obawiają się, że jego propozycje mogą nie być zgodne z zasadami wolnego rynku. Do czasu przedstawienia programu nowego ministra finansów radzimy wstrzymać się z transakcjami.

Za granicą byliśmy świadkami wydarzenia, którego zajście od kilku tygodni było jedynie kwestią czasu. Notowania europejskiej waluty do amerykańskiej po raz pierwszy od lutego 2000 r. wzrosły powyżej „parytetu”. Oznacza to, że euro jest obecnie droższe od dolara. W ciągu dnia kurs EUR/USD zwyżkował z 0,9915 do powyżej 1,006. Główna przyczyna sukcesywnego spadku dolara to przecena akcji na Wall Street, związana z informacjami o nowych aferach księgowych w amerykańskich spółkach. Uważamy, że notowania europejskiej waluty mają szansę na wzrost do poziomu 1,009. Aprecjacja kursu EUR/USD w te okolice powinna zostać wykorzystana do wzięcia zysków z długich pozycji w euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty ciągle traci