Złoty coraz mocniejszy, dalsze ocieplanie stosunków USA-Chiny

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 14-01-2020, 07:44

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalszą poprawę nastrojów w wyniku zbliżenia stanowisk na linii USA-Chiny przed środowym podpisaniem umowy „phase 1”.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2322 PLN za euro, 3,8002 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9126 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9352 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,343% w przypadku obligacji 10-letnich.

W ostatnich 24 godzinach handlu obserwowaliśmy podbicie  kwotowań juana oraz spadki na tzw. bezpiecznych przystaniach. Jest to wynikiem informacji, iż USA postanowiły odwrócić decyzję o uznaniu, że Chiny dokonują manipulacji walutowych (na juanie). Teoretycznie mamy więc dalsze zbliżenie stanowisko. W praktyce jest to najpewniej „wymiana uprzejmości” przed zaplanowaną na środę celebracją podpisania częściowej umowy handlowej. Pamiętajmy również że docelowa umowa phase 2 miałaby zostać podpisana dopiero po wyborach prezydenckich co potwierdza, iż najbliższe decyzje Trumpa należy rozpatrywać już przez pryzmat kampanii prezydenckiej. Niemniej docelowe ograniczenie globalnego czynniki ryzyka w postaci wojny handlowej z Chinami powinno zostać odebrane pro-popytowo. Oczywiście przy założeniu, iż uwaga Trumpa nie zostanie skierowana teraz na relacje gospodarcze z UE. Krótkoterminowy wpływ na rynek może być jednak pozytywny wypychając kapitał w kierunku aktywów EM. Na samym PLN nie dzieje się zbyt dużo – EUR/PLN zszedł poniżej 4,23 PLN aczkolwiek dynamika zmian na kursie złotego pozostaje ograniczona.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest kluczowych wskazań lokalnych. GUS poda dane dot. obrotów towarowych w handlu zagranicznym w okresie styczeń-listopad 2019r. Globalny kalendarz makro na dziś zawiera m.in. wskazania CPI z USA. Nad ranem ukazały się dane dot. bilansu handlowego Chin.

Z rynkowego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN testuje okolice 91 pkt. Pary związane z PLN pozostają w trendach spadkowych, a EUR/PLN testuje poziomy z kwietnia 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane