Złoty i obligacje nadal słabną

Polska Agencja Prasowa SA
14-10-2005, 10:13

Kurs złotego oraz ceny obligacji spadają nadal i taka sytuacja może się utrzymać w ciągu dnia. Inwestorzy zagraniczni odwracają się od rynków wschodzących, w tym Polski. Kurs euro/złoty powinien ustabilizować się na poziomie 3,94-3,95, a rentowność dłuższych obligacji będzie zmierzała do 5 proc.

Kurs złotego oraz ceny obligacji spadają nadal i taka sytuacja może się utrzymać w ciągu dnia. Inwestorzy zagraniczni odwracają się od rynków wschodzących, w tym Polski. Kurs euro/złoty powinien ustabilizować się na poziomie 3,94-3,95, a rentowność dłuższych obligacji będzie zmierzała do 5 proc.

    W piątek około 9.20 euro wyceniano na 3,94 zł wobec 3,91 zł w czwartek, a dolara na 3,28 zł wobec 3,2760 zł. Od pierwszych porannych kwotowań kurs euro/złoty wzrósł o 2 grosze z poziomu 3,92. "Złoty otwiera się słabiej. Widać popyt na euro ze strony inwestorów zagranicznych. Zbliżamy się do poziomu 3,95 zł za euro i jeśli zostanie on przełamany, to kolejnym będzie 4 zł za euro. Rynek jest nerwowy. W piątek kurs złotego powinien się ustabilizować na poziomie 3,94-3,95 za euro" - powiedział PAP Marek Krzemiński z Banku BPH.

    Dodał, że do spadków przyczynia się negatywna opinia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o działaniach Ministerstwa Finansów w zakresie długu i kursów oraz odpływ inwestorów z rynków rozwijających się i spadki na giełdzie.

    RPP skrytykowała w czwartek plany zwiększenia przez MF emisji długu za granicą i wymianę środków na rynku, gdyż obawia się, że wzmocni to kurs złotego oraz spowoduje niestabilność relacji długu do PKB.

    W piątek kluczowe dla rynków będą dane o inflacji za wrzesień w Polsce i USA. Dane o inflacji w Polsce mogą wskazać szanse na ewentualne ruchy w polityce pieniężnej.

    GUS poda dane o inflacji za wrzesień w piątek o 16.00. Według ostatniej ankiety PAP, inflacja roczna we wrześniu 2005 roku wzrosła do 1,8 proc. z 1,6 proc. w sierpniu. Prognozy wrześniowej inflacji kształtują się w przedziale między 1,6 proc. a 2 proc. licząc w skali roku. 

    Czwartek był drugim już z kolei dniem osłabienia złotego i spadku cen obligacji. Wsparciem dla rynków nie okazały się dane o bilansie płatniczym za sierpień, które były zdecydowanie gorsze od prognoz. Straty na rynku walutowym przełożyły się też na rynek obligacji i spadek cen polskich papierów.

    Rentowność obligacji dwuletnich wynosiła w piątek rano 4,52 proc. wobec 4,47 proc. w czwartek na zamknięciu, pięcioletnich 4,93 proc. wobec 4,87 proc., a dziesięcioletnich 4,96 proc. wobec 4,90 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty i obligacje nadal słabną