Złoty i SPW powinny być stabilne w tym tygodniu

  • PAP
opublikowano: 26-01-2021, 16:43

Choć na rynkach panuje duża zmienność, to kurs EUR/PLN powinien pozostać w niewielkim przedziale wahań 4,53-4,55 - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Ekonomistka nie spodziewa się dużych zmian także na krajowym rynku długu.

"Po poniedziałkowych spadkach na giełdach i umocnieniu się dolara, we wtorek mamy odwrócenie sytuacji, czyli wzrosty na rynkach akcji i osłabienie się amerykańskiej waluty. Nie ma jednak mocnych argumentów przemawiających za tak dużą zmianą. To pokazuje, że obecnie na rynkach panuje duża zmienność. Może się ona utrzymać także w kolejnych dniach, m.in. ze względu środowe posiedzenie Fedu, czy ważne dane dotyczące PKB, które zostaną opublikowane pod koniec tygodnia" - powiedziała PAP Biznes Monika Kurtek.

"Choć we wtorek dolar osłabia się w stosunku do euro, to nie przekłada się to na kurs eurozłotego, jak to bywało historycznie. Kurs EUR/PLN jest +zablokowany+ przez wydarzenia z grudnia i interwencje NBP z tamtego okresu. Widać, że rynek nie próbuje walczyć z aktualnymi poziomami, choć złoty ma potencjał do umocnienia. Dlatego niezależnie od wydarzeń z tego tygodnia to kurs EUR/PLN powinien znajdować się w przedziale 4,53-4,55" - dodała.

We wtorek ok. godziny 15.17 kurs EUR/PLN wynosi 4,5478 i jest ok. 0,8 gr wyżej niż po południu w poniedziałek. Z kolei kurs USD/PLN wynosi 3,7390 - 0,6 gr niżej niż w poniedziałek.

RYNEK DŁUGU

Rentowności krajowych 10-latek zniżkowały we wtorek 3 pb do 1,15 proc. Z kolei rentowności 5-latek wynoszą 0,53 proc. (nastąpiła zmiana benchmarku na DS0726), a 2-latki zyskały 1 pb do 0,02 proc.

"Na rynkach bazowych obserwujemy wzrosty rentowności, co wiąże się z większym apetytem na ryzyko wśród inwestorów. Polski rynek długu nie poszedł dzisiaj za rynkami bazowymi i rentowności SPW na długim końcu krzywej dochodowości zniżkowały. W kolejnych dniach nie należy spodziewać się większych zmian. Uważam, że krajowe 10-latki mogą być w tym tygodniu w przedziale 1,10-1,15 proc." - oceniła Monika Kurtek.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,047 proc. (+0,7 pb), a niemieckich -0,538 proc. (+1,2 pb).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane