Złoty mocniejszy mimo turbulencji

  • Marek Rogalski
opublikowano: 28-03-2018, 22:00

Wostatnich dniach kurs złotego nieznacznie odbił po okresie słabości wynikającej z obaw związanych z globalnymi wojnami handlowymi — zwłaszcza w relacji Stany Zjednoczone — Chiny.

Obawy nieco zelżały, po tym jak obie strony wyraziły wolę negocjacji, chociaż Stany Zjednoczone nadal zamierzają rozdawać w tej rozgrywce karty. To powoduje, że niepewność się utrzymuje, zwłaszcza na rynkach akcji, gdzie ostatnio wyceny były wysokie, a wpływ potyczek handlowych na przyszłe zyski spółek jest trudny do wyceny.

Całościowy obraz rynków jest nieco zaburzony przez przepływy związane z końcem kwartału i zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, bo maleje płynność. Teoretycznie słaby dolar jest jednym z czynników wspierających notowania złotego. Niemniej, patrząc na kurs EUR/USD, widać, że euro może być pod presją ze względu na ryzyko słabszych danych makroekonomicznych i ich przełożenia na oczekiwania związane z przyszłymi posunięciami Europejskiego Banku Centralnego. To może sprawić, że w kolejnych dniach euro potanieje, ciągnąc za sobą złotego. Nie jest też pewne, na ile początek drugiego kwartału będzie korzystny dla globalnych rynków. W przyszłym tygodniu poznamy też szacunki dotyczące krajowej inflacji CPI za marzec — kolejne rozczarowanie może tylko utwierdzić rynki w tym, że Rada Polityki Pieniężnej nie będzie się spieszyć z podwyżkami stóp, co nie będzie korzystne dla złotego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI, główny analityk DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty mocniejszy mimo turbulencji