Złoty mocny na otwarciu, rynek czeka na dane makro

28-12-2001, 10:16

WARSZAWA (Reuters) - Na piątkowym otwarciu kurs złotego wzrósł wobec dolara i euro. Inwestorzy oczekują rezultatów posiedzenia rządu, na którym przedyskutowane być mają sposoby na ożywienie gospodarki oraz na publikację danych o deficycie na rachunku obrotów bieżących.

O godzinie 10.10 dolara wyceniano na 3,9588 złotego, wobec 3,9755 złotego na czwartkowym zamknięciu, a euro było warte 3,4992 złotego, wobec 3,5124 w czwartek.

W piątek o godzinie 16.00 Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje dane dotyczące deficytu na rachunku obrotów bieżących w listopadzie. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera przewidywali, że miesięczny deficyt zmaleje do 505 milionów dolarów z 672 milionów dolarów w październiku.

Również w piątek, o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie rządu. Członkowie rządu będą dyskutować nad sposobami ożywienia gospodarczego w Polsce po tym jak w trzecim kwartale 2001 roku tempo wzrostu gospodarczego zmalało do 0,8 procent, a po trzech kwartałach wyniosło 1,3 procent.

Jak dotąd nie przewidziano żadnej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Gabinet może także poddać dyskusji ostatnią propozycję PSL, które chce dokonać zmiany mandatu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), dodając do jej składu kilku członków i zwiększając sferę jej odpowiedzialności o kwestię wzrostu gospodarczego.

SLD nie opowiedziało się za złożonym w Sejmie projektem, ale nie wyklucza jego ewentualnego poparcia, jeśli nie uda się osiągnąć kompromisu z RPP, która zdaniem rządu utrzymuje zbyt restrykcyjną politykę.

Inwestorzy będą się także bacznie przyglądać publikowanym o godzinie 16.00 danym dotyczącym cen żywności za pierwszą połowę grudnia. Dane mają pomóc w określeniu grudniowej inflacji, która w listopadzie wyniosła 3,6 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty mocny na otwarciu, rynek czeka na dane makro