Złoty może nieco tracić w przyszłym tygodniu

PEKAES S.A.
opublikowano: 22-06-2001, 16:00

WARSZAWA (Reuters) - W przyszłym tygodniu bardzo mocny od miesięcy złoty może stracić nieco swej siły, jeśli rząd rzeczywiście zdecyduje się na znaczne podwyższenie tegorocznego deficytu budżetowego, albo Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe, sądzą analitycy.

Pogorszenie się sytuacji finansów państwa, czy redukcja stóp - prawdopodobnie ostatnia na długi czas - może odstraszyć zagraniczny kapitał od polskich instrumentów, uważają analitycy.

Jednak rynek opcji złotowych sygnalizuje, że mimo obaw makroekonomicznych, krótkoterminowy kapitał zagraniczny wciąż może być zainteresowany inwestycjami w Polsce. Inwestorzy wykorzystują do zakupów każdą chwilową słabość złotego, mówią dealerzy.

Zagraniczny popyt na relatywnie bezpieczne, a wysoko rentowne polskie aktywa krótkoterminowe, zwłaszcza na jednotygodniowe i krótsze swapy złotowe, doprowadził w tym roku do znacznego umocnienia złotego.

W sytuacji, gdy 28-dniowa stopa interwencyjna wynosi 17 procent, a inflacja niecałe siedem procent, realne stopy należą w Polsce do najwyższych w Europie.

"Tygodniowa zmienność złotego jest wyjątkowo stabilna. Rynek oczekuje, że jeśli nawet przyszły tydzień przyniesie zatrzęsienie złych informacji, złoty nie spadnie poniżej pewnego poziomu" - powiedział Piotr Mielus, dealer opcji z BRE Banku.

"Kiedy złe wiadomości mają negatywny wpływ na złotego, spekulacyjny kapitał zagraniczny natychmiast wykorzystuje okazję do inwestycji w krótkoterminowe swapy walutowe" - dodał.

O godzinie 14.30 dolara wyceniano na 3,9760 złotego, czyli na poziomie o 0,8 procent słabszym niż tydzień temu. Z kolei euro wyceniano na poziomie 3,3901 złotego, czyli na poziomie wyższym o 0,7 procent.

POPRAWKA W BUDŻECIE, REDUKCJE STÓP

Rząd, który się spotyka w piątek, aby wybrać sposób pokrycia około 7-7,5 miliardowej dziury w budżecie, rozważa ograniczenie wydatków budżetowych i powiększenie deficytu budżetowego.

Nie jest jednak jasne, o ile rząd mógłby się zdecydować podwyższyć założenia dotyczące deficytu, który został zaplanowany na 2,6 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB), czyli na 20,5 miliarda złotych.

Niektórzy analitycy sugerują, że obawy o budżet będą przyczyną odłożenia przez bank centralny redukcji stóp procentowych, której wielu spodziewa się w czerwcu lub lipcu.

Jednak część z nich uważa, że sygnały spowolnienia gospodarczego skłonią członków RPP do zmiany ich restrykcyjnego stanowiska już w przyszłym tygodniu.

"Rynek patrzy na dwie sprawy: budżet i obniżka stóp" - powiedział Michał Kowalczuk, dealer w Banku Handlowym.

"Znaczna redukcja stóp spowoduje spadek złotego, tak samo jak zwiększenie defycytu budżetowego" - dodał.

Obniżka kosztów kredytowych, która została rozpoczęta przez radę w tym roku poprzez dwie redukcje stóp, może wpłynąć na sprzedaż złotego. Rynek moze się bowiem spodziewać, że będzie to ostatnia obniżka przez jakiś czas.

"Wynik posiedzenia RPP, które zaczyna się w przyszłym tygodniu, jest bardzo trudno przewidzieć. Z jednej strony nadal uważamy, że stopy zostaną nie zmienione, ale prawdopodobnieństwo tego nie jest wyższe niz 55 procent" - napisał w raporcie Zsolt Papp, ekonimista w ABN Amro w Londynie

INFORMACJE O OBROCIE BIEŻĄCYM Analitycy powiedzieli, że dane o majowym deficycie obrotów bieżących, które zostana opublikowane w przyszły piątek, mogą być wyznacznikiem dla średnioterminowego trendu dla złotego.

Uśredniona prognoza ankietowanych przez Reutera analityków zakłada deficyt na poziomie 520 milionów dolarów wobec 614 milianów w kwietniu.

Kontynuowany wzrost wartości polskiego eksportu mimo wysokiego kursu krajowej waluty jest uważany za jeden z czynników stabilizujących gospodarkę Polski.

"Uważamy, że bardzo silna struktura wydatków mimo wszystko może nie pozwolić na gwałtowną korektę złotego" - napisał w raporcie Julian Stewart, analityk w Credit Suisse First Boston w Londynie.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PEKAES S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty może nieco tracić w przyszłym tygodniu