Złoty może słabnąć w kierunku 4,63/EUR

  • PAP
opublikowano: 26-10-2021, 17:08

W bieżącym tygodniu złoty może dalej się osłabiać i zbliżyć się do 4,63/EUR, czyli do poziomu sprzed podwyżki stóp proc. przez RPP - uważają ekonomiści ING. Według nich w najbliższych dniach widać ryzyko dalszego wzrostu rentowności polskich obligacji wobec oczekiwań na dalszy wzrost stóp procentowych w Polsce.

"Presja na waluty CEE raczej nie zniknie również w tym tygodniu. Spodziewamy się, że para EUR/PLN przetestuje 4,63, czyli poziom sprzed decyzji NBP o podwyżce stóp. Nie spodziewamy się wiele większego osłabienia złotego, komentarze z RPP wskazują, że szanse na podwyżkę stóp w listopadzie o 50 pb. są istotne. Ryzyka dla złotego (i innych walut CEE) w listopadzie są jednak duże. Jeżeli dolar przestanie się osłabiać to presja na PLN prawdopodobnie jeszcze się nasili" - napisano w dzienniku ING Banku Śląskiego.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

We wtorek złoty lekko się umacniał, a EUR/PLN zszedł po południu nieco poniżej 4,60, jednak pod koniec sesji powrócił w okolice 4,61.

RYNEK DŁUGU

"Sytuacja na krajowym rynku długu w tym tygodniu powinna wyglądać podobnie jak w poprzednim. Widzimy raczej ryzyko dalszego wzrostu rentowności na bazie oczekiwań na podwyżki stóp NBP. Skala ruchu powinna być jednak mniejsza niż tydzień wcześniej, np. biorąc pod uwagę oczekiwaną stabilizację na Bundzie. Wsparciem dla wycen długu powinny być również dane z głównych gospodarek, m.in. PKB z USA" - napisano w tygodniku ING.

Eksperci ING zauważają, że płynność na rynku nadal jest mała, co może skutkować skokowymi zmianami notowań.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rośnie o 1 pb. do 1,645 proc., a niemieckich pozostaje bez większych zmian na poziomie -0,12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane