Złoty może wrócić w okolice 4,60/EUR

  • PAP
opublikowano: 30-07-2021, 16:43

Po ostatniej zniżce kurs EUR/PLN może wrócić w okolice 4,60, gdyż nie widać potencjału do większego umocnienia złotego - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Dodał, że rentowności krajowych SPW mogą w kierować się w górę.

"Na pewno wydarzeniem dnia jest inflacja w Polsce. Patrząc na reakcję rynku, można powiedzieć, że inwestorzy dają NBP szansę +nawrócenia się+. Złoty umacnia się przy jednoczesnym wzroście oczekiwań na podwyżki stóp procentowych" - powiedział Przemysław Kwiecień.

W piątek o godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 5,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w lipcu wzrosły rdr o 4,7 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

"Po odczycie czerwcowym oczekiwania ekonomistów wobec danych za lipiec były mocno rozstrzelone. Widać, że jednak w lipcu presja cenowa była duża, nie ma więc żartów. Rynki wschodzące regionu już podnoszą stopy procentowe i może to się dla nas źle skończyć, jak będziemy udawać, że problemu nie ma" - powiedział Kwiecień.

Ekonomista przytoczył sytuację rynku tureckiego.

"Przez wiele lat Turcja była ulubieńcem inwestorów. W pewnym momencie granica została jednak przekroczona i później nie było już drogi powrotu. Nie pomogły nawet mocne podwyżki stóp" - wskazał.

"Polska może być w podobnej sytuacji. Nie możemy pozwolić sobie na to, co robi Fed, czyli udawanie, że inflacji nie ma. Gdy inwestorzy zniechęcą się do naszego rynku, zobaczymy osłabienie złotego i mocne wzrosty rentowności" - dodał.

Ekonomista zwrócił uwagę na trwające umocnienie złotego.

"Złoty nie tyle zyskuje po inflacji, co po prostu zachowuje się tak, jak inne waluty rynków wschodzących, po ostatnim posiedzeniu Fed" - powiedział.

"Spodziewam się jednak, że w najbliższym czasie kurs EUR/PLN znów będzie na poziomach zbliżonych do 4,60. Na razie nie widać potencjału to większego umocnienia, chyba że RPP powie, że podwyżki stóp zbliżają się wielkimi krokami" - ocenił.

W piątek po południu kurs EUR/PLN idzie w dół o 0,2 proc. i jest lekko poniżej 4,56, a USD/PLN zniżkuje o 0,1 proc. i jest poniżej 3,84. Obie pary walutowe zaczęły piątkowe notowania nad kreską, jednak w dalszej części dnia kierowały się w dół.

Z kolei EUR/USD początkowo rósł i notował poziomy powyżej 1,19, jednak po południu traci 0,1 proc., przyjmując poziom 1,188.

RYNEK DŁUGU

W trakcie piątkowej sesji rentowności krajowych SPW zwyżkowały po kilka punktów bazowych na całej długości krzywej, jednak pod koniec dnia wróciły w okolice poziomów odniesienia.

"Spodziewam się, że rentowności krajowych papierów będą w najbliższym czasie rosły. Na SPW prędzej czy później czeka nas dryg w górę, w kierunku poziomów 2 proc. na 10-latkach" - ocenił Przemysław Kwiecień.

W piątek po południu rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich są 2,5 pb niżej, na poziomie 1,244 proc., a niemieckich nieznacznie rosną do -0,449 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane