Złoty nadal niestabilny

  • Marek Rogalski
11-02-2015, 00:00

Decyzja o tym, że końcowy akt greckiej tragedii, czyli Grexit, nie zostanie odegrany w najbliższych miesiącach, zapadła już w zeszłym tygodniu.

Przypieczętowało ją posunięcie ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który zrzucił problem finansowania greckich banków na Bank Grecji. Niemniej, biorąc pod uwagę ostrą retorykę używaną przez premiera Alexisa Tsiprasa, inwestorzy mieli prawo się obawiać, że znalezienie kompromisu przed końcem lutego nie będzie łatwe. I dalej nie jest. Dzisiaj strona grecka będzie „przesłuchiwana” na spotkaniu Eurogrupy. Czy pozwoli się Grekom na większą samodzielność?

Wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje, że Komisja Europejska mogłaby przedłużyć obecny program pomocowy aż o 6 miesięcy. Plotki szybko zdementowano, więc szczegółów nie znamy. Tymczasem Grecy wielokrotnie powtarzali, że nie zgodzą się na przedłużenie wsparcia na dotychczasowych warunkach. Niemniej proszą o pomostowe finansowanie na 3 miesiące. W rezultacie trudno określić, czy potencjalna oferta KE zamknie temat Grecji na kilka miesięcy. Najbliższe dni będą zatem dalej dość nerwowe dla złotego. Niejasny jest wynik rozmów w sprawie pokoju dla Ukrainy, a w przyszłym tygodniu (19 lutego) mamy zapiski z ostatniego posiedzenia Fedu — oczekiwanie na tę publikację będzie podbijać notowania dolara i osłabiać relacje na emergingmarkets.

Zapiski mogą dać więcej odpowiedzi na pytanie, które nurtuje rynki — czy w marcu Fed zarzuci formułę o byciu „cierpliwym”,otwierając tym samym drogę do podwyżki stóp w wakacje? © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty nadal niestabilny