Złoty nadal słabnie

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 13-01-2009, 13:00

We wtorek złoty kontynuuje osłabienie do  głównych walut. O godzinie 12:45 kurs USD/PLN rósł o 2,9 grosza w stosunku do  wczorajszego zamknięcia, testując poziom 3,1259 zł. Kursy EUR/PLN i CHF/PLN zyskiwały natomiast po 2 grosze, testując odpowiednio poziom 4,1555 zł i 2,7961 zł.

Podobnie jak w poniedziałek, cieniem na notowania złotego kładzie się pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, co negatywnie wpływa na sentyment do wszystkich walut regionu.

Nie bez znaczenia jest również, obserwowana w dniu wczorajszym, zdecydowana poprawa sytuacji na wykresach polskich par, co może prowadzić do wyraźnego przełamania maksimów z ostatnich miesięcy. Takie wybicie byłoby o tyle niebezpieczne, że najbliższe silne bariery podażowe to dopiero 3,4424 zł dla dolara (szczyt z 11 listopada 2005 roku na wykresie dziennym), 4,29 zł dla euro (szczyt z 28 kwietnia 2005 roku) i 3 zł dla szwajcarskiego franka (psychologiczny opór).

W kolejnych godzinach, ale również i w kolejnych dniach, zmiana nastawienia do ryzyka, będzie głównym czynnikiem determinującym notowania polskiej waluty. Wpływ na decyzje inwestorów mogą również mieć, publikowane w środę o godzinie 14-tej, grudniowe dane o inflacji CPI w Polsce. Oczekuje się, że wzrośnie ona o 0,1 proc. w relacji miesięcznej i o 3,4 proc. w relacji rocznej, po tym gdy miesiąc wcześniej wzrost ten wyniósł odpowiednio 0,2 proc. i 3,7 proc. Rynek będzie analizował te dane w kontekście wysokości styczniowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane