Złoty najmocniejszy od stycznia

W czwartkowym handlu złoty umacnia się do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy, co ma związek z napływem kapitału na rynek polskich obligacji skarbowych.

Złoty umacnia się o 1,3 grosza w stosunku do euro, o 1,0 grosza względem franka oraz o 1,5 grosza wobec dolara. Notowania wspólnej waluty znalazły się najniżej od przełomu roku. Za umocnienie złotego odpowiada napływ kapitału na rynek polskich obligacji rządowych, wywołany przez oczekiwania na złagodzenie polityki Europejskiego Banku Centralnego.

Notowania euro do złotego, w ciągu ostatnich dwóch lat. Źródło: Bloomberg.

- Inwestorzy zagraniczni zmienili model finansowania zakupów polskich obligacji skarbowych. Przed paroma miesiącami korzystała głównie ze swapów walutowych, a w ciągu ostatnich dni kapitał przechodzi przez rynek walutowy – tłumaczy Piotr Popławski, analityk banku BGŻ.

Rentowność obligacji 10-letnich spadła do 3,59 proc., najniższego pułapu od roku. Polskie obligacje są atrakcyjne dla globalnych inwestorów poszukujących papierów dłużnych oferujących dodatnie rentowności, w sytuacji oczekiwania na dodruk pieniądza przez EBC. Wczoraj członek zarządu banku Yves Mersch zapowiedział, że bank może zastosować kombinację różnych posunięć, żeby wesprzeć koniunkturę i zmniejszyć ryzyko deflacji w strefie euro.

Rentowności obligacji 10-letnich polskiego rządu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

Zdaniem niemieckiego Commerzbanku podejście inwestorów się zmieniło, bo jeszcze kilka tygodni temu słowne interwencje nie miały większego wpływu na rynek. Rynek zaczął uwzględniać w cenach - oprócz obniżki stóp w strefie euro o 0,25 punktu bazowego – także niekonwencjonalne działania. W notce do klientów instytucja zaleca też wykorzystywanie korekt rynkowych do sprzedaży euro za dolary.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane