Złoty najsłabszy w regionie

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 13-02-2013, 00:00

Amerykański dolar osłabił się wczoraj wobec wszystkich oprócz brytyjskiego funta walut z grona G-10.

Kurs EUR/USD odnotował maksimum na 1,3465. Po zaskakującym odczycie deficytu na rachunku obrotów bieżących zarówno wobec euro, jak i dolara osłabiła się polska waluta. Kurs EUR/PLN osiągnął maksimum na 4,1850, a USD/PLN na 3,1150.

Przed południem pojawiły się informacje wspierające wspólną walutę. Prezes Narodowego Banku Szwajcarii stwierdził, że bank gotów jest podjąć dalsze działania, by utrzymać minimalny poziom wymiany franków na euro na poziomie 1,20. Oznacza to, że gdy zajdzie taka potrzeba, SNB w celu osłabienia szwajcarskiej waluty sprzedawał będzie franki za euro, co pozytywnie wpływać będzie na wartość wspólnej waluty.

Dziś kluczowe znaczenie dla notowań może mieć aukcja włoskiego długu oraz odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej za styczeń w USA. Wczoraj najsłabszą walutą z w regionie Europy Środkowo-Wschodniej był polski złoty. Na jego wartości ciążyły dane o rachunku obrotów bieżących. Deficyt w grudniu ukształtował się na poziomie 1,2 mld EUR, czyli o ponad 300 mln EUR wyższym niż zakładał konsensus. Wraz z osłabieniem złotego lekko spadły również ceny polskich obligacji. Uważamy jednak, że w najbliższych dniach notowania polskiej waluty będą względnie stabilne. Kurs złotego wobec euro oscylować powinien w okolicach 4,17.

Szymon Zajkowski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu