Złoty nie chce rosnąć

Marek Wołos
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

Kurs naszej waluty poruszał się w trendzie horyzontalnym już kolejną sesję. Wykazuje jednak lekką tendencję spadkową. Notowania dolara zbliżyły się do oporu przy 3,1250 zł, podczas gdy kurs euro pozostawał w przedziale 3,90-3,92 zł.

Od większych zakupów złotego inwestorów powstrzymuje niepewność polityczna związana z głosowaniem nad rozwiązaniem parlamentu. Wczorajsze głosowanie zostało przesunięte na wtorek. W ten sposób PiS będzie miało więcej czasu na stworzenie większościowej koalicji. Jest niemal pewne, że wróci do niej Samoobrona. W ten sposób w Sejmie znów będzie większość i dzięki niej nie przejdzie wniosek o rozwiązanie parlamentu. Przegłosowana zostanie także ustawa budżetowa na 2007 r. Dla uczestników rynku to podstawa dalszych decyzji inwestycyjnych. Po ich wyjaśnieniu znikną wątpliwości, a inwestorzy zagraniczni ponownie powinni zwiększyć zaangażowanie na krajowym rynku, wpływając na wzmocnienie złotego.

Część inwestorów może jednak ominąć polski rynek z powodu zamieszania politycznego. Tym bardziej że atrakcyjniejszy pod względem stopy zwrotu wydaje się rynek węgierski. Tam, po ostatnich podwyżkach stóp procentowych i zapowiedziach kolejnych, od kilku dni widać powrót zagranicznych inwestorów. Kurs EUR/HUF przełamał psychologiczne wsparcie na poziomie 270, zniżkując do 266, czyli najniższego poziomu od 4 miesięcy.

Na rynku międzynarodowym nadal dominuje dolar. Kurs amerykańskiej waluty sukcesywnie zyskuje wobec euro, jena i funta. Notowania EUR/USD na wczorajszej sesji pozostawały w wąskim przedziale 1,2520- -1,2560. Mimo słabych danych z USA popyt na amerykańską walutę nie zmniejszył się. Dziś inwestorzy powinni zwrócić uwagę na dane z Polski o inflacji i wiadomości z USA na temat sprzedaży detalicznej. Dobre dane o sprzedaży raczej umocnią dolara, co jednocześnie powinno się przełożyć się na lekkie osłabienie złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu