Złoty pokazał siłę

Piotr Bujak
opublikowano: 03-08-2012, 00:00

Warto zwrócić uwagę, że osłabienie złotego w reakcji na rozczarowanie wynikiem posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (w połączeniu z rozczarowaniem wynikiem posiedzenia Fedu w środę — brakiem ogłoszenia QE3 lub przynajmniej wyraźnej deklaracji jego wprowadzenia w najbliższym czasie) było umiarkowane. W pierwszej reakcji na wynik posiedzenia EBC złoty stracił niecałe 3 grosze wobec euro i dość szybko odrobił większość strat.

Naszym zdaniem, potwierdza to relatywną siłę krajowej waluty widoczną w ostatnich tygodniach. Mimo braku konkretnych decyzji na sierpniowym posiedzeniu EBC pozostaje zdeterminowany do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu ustabilizowania sytuacji w strefie euro. Stanowi to wsparcie dla naszych oczekiwań, zakładających, że kryzys zadłużeniowy w strefie euro pozostanie pod kontrolą, nawet w przypadku ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro. Dlatego podtrzymujemy nasze prognozy, że kurs EUR/PLN będzie zmierzać w kierunku poziomu 4,0 zł na koniec tego roku. Jednocześnie kursu EUR/ USD będzie się nadal stopniowo obniżał, jako efekt bardziej agresywnego łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC niż Fed, a nie jako efekt wzrostu awersji do ryzyka.

Czynnikiem ryzyka są ewentualne problemy z wdrożeniem planowanych przez EBC działań. Cały czas silny sprzeciw wobec interwencji EBC na rynku długu zgłasza Bundesbank, czyli niemiecki bank centralny. Ponadto, nie jest pewne, czy spełnione zostaną wymagane przez EBC warunki podjęcia przez niego działań (kontynuacja konsolidacji fiskalnej, reformy strukturalne oraz uaktywnienie EFSF). Ewentualne informacje wskazujące na materializację takich czynników ryzyka mogą powodować fale korekty notowań złotego.

Piotr Bujak

Nordea Bank

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Bujak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu