Czytasz dzięki

Złoty pozostaje pod presją

  • Marek Rogalski
opublikowano: 31-03-2020, 22:00

Istnieje duże ryzyko, że rynki wschodzące wyjdą z pandemii bardziej poobijane niż kraje rozwinięte, które mają możliwości wykreowania sporych poduszek, pomagajacych zamortyzować negatywne skutki ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarek, wywołanych przez COVID-19. W efekcie mogą one zachowywać się słabiej w nadchodzących tygodniach.

Ta teza może tłumaczyć zachowanie się złotego w ostatnich dniach, poza oczywistym umocnieniem się dolara względem najważniejszych walut. Co ciekawe, zwrot w stronę amerykańskiej waluty nastąpił, zanim światowe indeksy giełdowe zakończyły korekcyjne odbicie. Może być to sugestia scenariusza, jaki przyniesie kwiecień. COVID-19 przypomina długi i kręty tunel, w którym co jakiś czas będzie pojawiać się światło, ale nie będzie ono sygnałem szybkiego końca.

Gospodarczy lockdown w zachodnich gospodarkach może potrwać znacznie dłużej, niż się obecnie sądzi, co będzie motorem do kolejnej przeceny na giełdowych parkietach i zwrotu w stronę dolara. O ile marzec był miesiącem zaskoczeń, o tyle kwiecień będzie okresem szacowania, czy odbicie w światowej gospodarce przybierze kształt litery V, czy też pójdziemy w stronę pesymistycznego scenariusza L. Co to wszystko może oznaczać dla złotego? Raczej nie unikniemy scenariusza ponownego przetestowania marcowych szczytów USD/ PLN przy 4,30 zł i EUR/PLN przy 4,63 zł. Pozytywnym scenariuszem może zatem okazać się ten, który zakłada, że nie dojdzie do ich znaczącego naruszenia.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane