Złoty pozostaje stabilny

Wojciech Dembiński
opublikowano: 22-11-2000, 00:00

Złoty pozostaje stabilny

Wtorek był kolejnym dniem utrzymywania się pozytywnego nastawienia dealerów i inwestorów do złotego, jakie pojawiło się kilka dni temu, po podaniu założeń budżetowych na przyszły rok oraz po publikacji wskaźników makroekonomicznych, wskazujących na poprawę sytuacji gospodarczej naszego kraju.

HANDEL na rynku międzybankowym rozpoczął się od umocnienia złotego względem dolara i od spadku jego wartości w stosunku do euro. Na otwarciu za dolara płacono 4,5625 zł wobec 4,5840 zł na zamknięciu w poniedziałek. Cena euro wzrosła do 3,8925 zł, z 3,8880 zł dzień wcześniej. W kolejnych godzinach handlu wpływ na kursy miał głównie parytet euro/dolar.

NA ZAGRANICZNYCH foreksach doszło wczoraj do osłabienia notowań euro względem waluty amerykańskiej. Powodem obniżki kursu euro do 0,8470 dolara był opublikowany tego dnia wskaźnik Ifo, odzwierciedlający aktywność gospodarczą niemieckich przedsiębiorców. Po kilku miesiącach spadków tego wskaźnika, ekonomiści spodziewali się, że jego wartość w październiku nie ulegnie zmianie. Indeks Ifo tymczasem obniżył się po raz kolejny. Dla analityków jest to sygnał, że najsilniejsza gospodarka w strefie euro zmniejsza tempo rozwoju. Publikacja Ifo nie zdołała jednak bardzo zaszkodzić euro, ponieważ wśród dealerów wciąż żywe są obawy o ewentualną interwencję ECB.

W WYNIKU obniżki notowań euro, wartość tej waluty na polskim rynku walutowym również spadała. Około godziny 15.30 za euro płacono 3,87 zł, dolara wyceniano zaś na 4,5650 zł.

DEALERZY i analitycy będą dzisiaj oczekiwać na ewentualne opinie i komentarze członków RPP, po posiedzeniu rady poświęconemu budżetowi na 2001 r. Ich pozytywne nastawienie do złotego mają także potwierdzić publikowane w najbliższych dniach dane o cenach żywności w pierwszej połowie listopada oraz deficyt obrotów bieżących, który zostanie podany 1 grudnia. Specjaliści nie spodziewają się nadzwyczajnie niskiego deficytu, ze względu na znane wszystkim przesunięcie wrześniowych kosztów obsługi długu zagranicznego na październik. Według analityków, deficyt wyniesie około 850 mln dolarów, według Grzegorz Wójtowicza, członka RPP — 900-1000 mln USD.

BANK centralny wyznaczył wczoraj średni kurs dolara na 4.5688 zł (dzień wcześniej wynosił 4,5754 zł), a średni kurs euro na 3,8861 zł (3,8850 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty pozostaje stabilny