Złoty pozostanie mocny

Kamil Zatoński
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Na koniec lipca euro będzie kosztować 3,36 zł, dolar — 2,13 zł, a frank szwajcarski — 2,09 zł. To wyniki ankiety „PB” wśród krajowych analityków.

Na rynku walutowym zapowiada się spokojny, wakacyjny miesiąc

Na koniec lipca euro będzie kosztować 3,36 zł, dolar — 2,13 zł, a frank szwajcarski — 2,09 zł. To wyniki ankiety „PB” wśród krajowych analityków.

Zanosi się na stosunkowo niewielkie zmiany. Analityk FIT Domu Maklerskiego Marek Rogalski, lider rankingu „PB”, uważa, że inwestorom w pierwszym wakacyjnym miesiącu może brakować wyraźnego impulsu do pokonania rekordowego poziomu 3,34-3,35 zł za euro.

Analityk FIT DM nie wyklucza co prawda dużych wahań na rynku walutowym, ale dotyczyć one powinny przede wszystkim kursu EUR/USD.

Ropa w centrum uwagi

— Warto zwrócić uwagę na rynek ropy, z którym korelacja tej pary jest dość duża. Jakiekolwiek załamanie się cen tego surowca automatycznie przełoży się na spadek notowań euro. Dodatkowo, jeśli ropa zacznie tanieć, to Europejski Bank Centralny nie będzie miał mocnych podstaw do dalszych podwyżek stóp procentowych — twierdzi Marek Rogalski.

Dolar nawet po 2,06 zł

Według Rogalskiego podwyżka stóp przez ECB na posiedzeniu zaplanowanym na najbliższy czwartek jest niemal przesądzona. Według Jarosława Janeckiego z Societe Generale, po tej decyzji kurs EUR/USD może wzrosnąć do poziomu 1,60 z obecnego blisko 1,58, a więc o ponad 1,3 proc. Mateusz Szczurek z ING idzie jeszcze dalej i prognozuje wzrost notowań EUR/USD do 1,62. Konsekwentnie — złoty powinien sporo zyskać do dolara: ING obstawia spadek kursu zielonego do 2,06 zł.

Ameryka wciąż kicha

Piotr Popławski z BGŻ typuje kurs dolara na 2,05 zł. Jego zdaniem, amerykańską walutę będą osłabiać też nie najlepsze dane z gospodarki USA. Przeciwwagą powinny być jednak nadzieje na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed. I to — zdaniem zdecydowanej większości pytanych ekonomistów — przeważy i spowoduje, że kurs euro do dolara pozostanie stabilny.

RPP bardziej gołębia

Większość analityków twierdzi też, że nie należy się spodziewać rychłego podwyższenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

— Wiele wskazuje na to, że RPP zrobi następny krok dopiero w końcu października — mówi Marek Rogalski. W podobnym tonie wypowiadają się DM TMS Brokers. Twierdzą oni, że RPP powoli kończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Jarosław Janecki przewiduje, że jeśli rynek uwierzy, że podwyżek będzie mniej, złotego powinna dosięgnąć lekka korekta. Z kolei Piotr Kalisz z Banku Handlowego spodziewa się serii słabszych danych makroekonomicznych, co jego zdaniem przełoży się na zmniejszenie oczekiwań rynkowych dotyczących podwyżek ceny pieniądza. A to osłabi złotego do 3,42 zł względem euro.

Również analitycy Raiffeisen Bank Polska oceniają, że nie ma argumentów za tym, by w najbliższych miesiącach władze monetarne musiały podwyższać stopy procentowe.

— Elementem ryzyka pozostaje kształtowanie się inflacji po sierpniu. W razie braku jej spodziewanego spowolnienia powrót do intensywnej dyskusji o podwyżkach będzie bardzo prawdopodobny — uważają specjaliści Raiffeiisen Bank Polska.

Uwaga na płynność

Ekonomiści przypominają, że wakacje to zwykle okres mniejszej płynności na rynkach finansowych.

— Może to sprzyjać większej zmienności i zachęcać do spekulacyjnego odreagowania spadków kursu EUR/PLN — uważa Mariusz Potaczała z DM TMS Brokers.

RANKING

1. Marek Rogalski FIT Dom Maklerski

2. Jarosław Janecki

Societe Generale

3. Marcin Mróz Fortis Bank Polska

4. Rafał Benecki, Mateusz Szczurek ING Bank

5. Marcin Bilbin

Bank Pekao

Ranking sporządzono na podstawie typowań analityków w ostatnich 12 miesiącach. Im mniejsze łączne odchylenie prognoz od rzeczywistych kursów, tym wyższa pozycja w klasyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu