Złoty rano słabszy z powodu obaw o budżet

opublikowano: 18-06-2001, 09:32

Godzina 09.04 (Reuters) - W poniedziałek rano kurs złotego nieco osłabił się po zeszłotygodniowych wzrostach, gdyż inwestorzy czekają na publikację danych na temat wysokości deficytu budżetowego w maju. Deficyt najprawdopodobniej zbliży się do sumy zaplanowanej na cały rok.

Zdaniem dealerów rynek czeka też na publikację danych na temat majowej inflacji, które Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje o godzinie 16.00. Jednak ich zdaniem dane te raczej nie będą miały wpływu na kurs polskiej waluty.

Dolara wyceniano na 3,9475 złotego wobec 3,9413 w piątek, a euro na 3,4024 złotego wobec 3,401.

Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej opublikuje w poniedziałek wysokość deficytu. Analitycy spodziewają się, że może on zbliżyć się do 100 procent planu na cały rok, czyli 20,5 miliarda złotych.

W tym tygodniu rząd ma zająć się redukcją wydatków z tegorocznego budżetu, gdyż wpływy budżetowe są o 7,0 miliardów złotych mniejsze niż zakładano. Ma to związek ze spowolnieniem gospodarki.

Zdaniem dealerów niepewność co do posunięć rządu w sprawie zwiększenia deficytu budżetowego, będzie ograniczała wzrosty złotego.

Ankietowani przez Reutera analitycy oczekują, że majowa inflacja rok do roku utrzyma się na poziomie z kwietnia, czyli 6,6 procent. Ministerstwo finansów spodziewa się, że roczny indeks zacznie maleć od czerwca.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu