Złoty stabilny po decyzji RPP

opublikowano: 28-06-2001, 18:09

WARSZAWA (Reuters) - Złoty wahał się w trakcie czwartkowych notowań, po krótkotrwałym wzroście wywołanym środową obniżką stóp procentowych. Wyniosła ona 150 punktów bazowych i była większa niż się spodziewano.

Analitycy przewidywali, że złoty straci na wartości jeśli bank centralny obniży stopy procentowe zmniejszając w ten sposób różnicę między polskimi a zagranicznymi stopami procentowymi, na której korzystali inwestorzy.

Jednakże osłabienie było krótkotrwałe i kurs złotego ponownie wzrósł po tym, jak inwestorzy zaczęli skupować tańszą walutę.

"Obniżka stóp pozytywnie wpłynęła na wartość złotego. Minie jeszcze wiele czasu zanim ewentualne obniżki stóp procetowych będą miały negatywny wpływ na jego kurs" - powiedziała Julliet Simpson, analityk finansowy w Bank of America w Londynie.

"Zyski z wkładów w Polsce są wciąż najwyższe wśród krajów rynków wschodzących" - dodała.

O godzinie 16.49 czasu warszzawskiego dolara wyceniano na 3,9685 złotego, 0,3 procent więcej niż zaraz po ogłoszeniu decyzji o obniżce stóp procentowych w środę. Za euro płacono 3,3757 złotego, czyli 1,6 procent więcej niż w środę.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła o 150 punktów bazowych wszystkie trzy stopy procentowe do 15,5-19,5 procent argumentując swą decyzję dobrymi perspektywami inflacyjnymi.

Po ogłoszeniu decyzji przez RPP polskie papiery skarbowe straciły 10 punktów bazowych, ponieważ na rynku obligacji zapanowała niepewność.

Inwestorzy spodziewali się, że na rynek mogą trafić nowe obligacje, kiedy rząd postanowi powiększyć deficyt budżetowy na rok 2001.

W czwartek po południu rentowność dwuletnich obligacji wynosiła 14,81 procent, a obligacji pięcioletnich 12,92 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty stabilny po decyzji RPP