Złoty stracił dwa grosze

Mariusz Potaczała
opublikowano: 07-03-2006, 00:00

Poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźny spadek notowań złotego. Za euro w godzinach popołudniowych trzeba było zapłacić 3,83 zł wobec 3,81 na otwarciu sesji. Kurs dolara znalazł się w okolicy 3,1850 zł wobec 3,1650 zł na otwarciu sesji. Powodem spadku notowań złotego były wypowiedzi Haliny Wasilewskiej-Trenkner, członka RPP, której zdaniem w najbliższych dwóch miesiącach trudno oczekiwać kolejnych obniżek stóp procentowych. Ponadto pojawiają się pierwsze oznaki nierównowagi cen, co może spowodować powrót presji inflacyjnej. Prowadzona przez bank centralny polityka pieniężna wyraźnie odbiega od oczekiwań polityków, którzy widzą miejsce na głębsze obniżki stóp. W 2006 r. RPP zdecydowała się już na dwa cięcia, co spowodowało spadek głównej stopy procentowej do najniższego w historii poziomu 4,0 proc.

Złoty stracił na wartości również w wyniku powrotu zagrożenia przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Napięcie na scenie politycznej wzrosło już w piątek po wypowiedziach liderów poszczególnych partii, które w lutym zawarły pakt stabilizacyjny. Z doniesień prasowych wynika, że główna partia rządząca przygotowuje się do przedterminowych wyborów. Gdyby rzeczywiście do nich doszło, należy oczekiwać krótkotrwałego wyraźnego osłabienia naszej waluty. Do osłabienia złotego przyczynia się także pogorszenie nastrojów na sąsiednich rynkach Europy Środkowej. Kwietniowe wybory parlamentarne na Węgrzech prowadzą do spadku notowań forinta. Na wartości tracą także korony: czeska i słowacka.

W najbliższych dniach spodziewamy się utrzymania presji spadkowej na złotego. Niewykluczone, że kurs euro dotrze do około 3,84 zł. Naszym zdaniem, będzie to jednak krótkotrwałe. To osłabienie inwestorzy wykorzystają przede wszystkim do zamiany euro na krajową walutę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty stracił dwa grosze