Złoty umocnił się, tendencja utrzyma się w środę

07-09-2004, 17:49

We wtorek nasza waluta umocniła się wobec dolara i euro na skutek informacji o możliwości podniesienia prognozy ratingu polskiego długu przez agencję Standard and Poor's. Zdaniem analityków na środowej sesji złoty będzie się dalej umacniał.

"Na otwarciu mieliśmy gwałtowny wzrost złotego do 5,8 proc. po mocnej stronie parytetu na skutek opublikowanej dzień wcześniej po południu informacji o możliwości podwyższenia prognozy ratingu polskiego długu przez S&P. Mamy dobry nastrój na rynku i złoty raczej będzie mocny - powiedział Tomasz Zdyb z Pekao SA.

Na wtorkowej sesji złoty umocnił się wobec euro o 0,85 grosza do 4,3880 oraz o 0,8 grosza do 3,6330 wobec dolara. Odchylenie złotego po mocnej stronie parytetu wyniosło na zamknięciu sesji 5,5 proc.

Analityczka agencji ratingowej Standard and Poor's Beatriz Merino powiedziała w poniedziałek PAP, że poparcie zacieśnienia

fiskalnego w parlamencie może zaowocować pozytywną zmianą ratingu polskiego długu lub jego perspektywy.

Na początku listopada 2003 roku agencja S&P obniżyła rating zadłużenia Polski w walucie lokalnej do A minus z A, z powodu obaw związanych z rosnącym deficytem budżetowym i długiem publicznym. Obniżyła też rating dla krótkoterminowego długu państwa i papierów komercyjnych do A-2 z A-1.

Merino pozytywnie ocenia plan ograniczenia deficytu w 2005 roku do 35 mld zł w porównaniu do tegorocznego deficytu wynoszącego 43-45 mld zł. Zwraca jednak uwagę, że ważniejsze są szczegółowe rozwiązania.

Jednocześnie S&P utrzymała rating dla zobowiązań w walutach obcych na poziomie BBB plus i pozostawiła pozostałe ratingi Polski bez zmian, utrzymując perspektywę negatywną.

Zdyb dodał, że także zapowiadana na środę publikacja danych GUS o dynamice PKB będzie sprzyjać umocnieniu się złotego (GUS opublikuje dane o wzroście PKB w drugim kwartale w środę o 16.00).

Na rynku papierów dłużnych spadła rentowność na całej długości krzywej dochodowości. Ceny wzrosły po informacji Standards and Poor's.

"Na rynku zapanował optymizm po wypowiedziach jednego z analityków S&P na temat możliwość podniesienia ratingu polskiego długu. Od rana obserwujemy spory popyt na polskie papiery głównie ze strony klientów zagranicznych, ale także i polskich" - powiedział PAP Paweł Kielek z ABN Amro.

Dodał, że rentowność obligacji spadła w granicach 10 pkt bazowych w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia.

O 16.30 rentowność obligacji dwuletnich spadła wobec poniedziałkowego zamknięcia o 9 pkt bazowych do 7,70 proc.,

pięcioletnich spadła o 10 pkt bazowych do 7,52 proc., a dziesięcioletnich spadła o 12 pkt bazowych do 7,18 proc.

rb/ jab/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty umocnił się, tendencja utrzyma się w środę