Złoty w dolarach rósł najszybciej

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 27-02-2012, 00:00

WALUTY

Ostatni tydzień przyniósł spadek notowań dolara. Euro umocniło się w stosunku do amerykańskiej waluty o około 2 proc., a kurs EUR/USD pod koniec tygodnia zbliżył się do 1,35, najwyżej od ponad dwóch miesięcy. Wśród walut G10 mocniej od euro na wartości zyskały korona norweska, której sprzyjają rosnące ceny ropy, korona szwedzka i frank szwajcarski. Jednak żadna z walut państw rozwiniętych, ani emerging markets, nie zyskała więcej niż złoty. Kurs USD/PLN przebił ważny opór w okolicach 3,13 i spadł poniżej ważnej psychologicznie bariery 3,10. Z kolei EUR/PLN testował w piątek dolne ograniczenie konsolidacji przy 4,16.

Do najmocniej przecenionych walut należał japoński jen. Wzrost USD/JPY powyżej80,00 i naruszenie długoterminowej linii trendu spadkowego ma swoje źródła w poprawie nastrojów, ale przede wszystkim w niespodziewanym zwiększeniu wartości skupu aktywów przez Bank of Japan. Spadek jena z ulgą obserwują eksporterzy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oczekujemy, że wzrost USD/ JPY w kolejnych miesiącach będzie kontynuowany.

Wśród danych makroekonomicznych, które poznamy w przyszłym tygodniu, na uwagę zasługuje indeks ISM dla sektora przemysłowego USA i wskaźniki inflacyjne. Jednak za najważniejsze wydarzenie należy uznać kolejną operację refinansowania europejskiego sektora bankowego. Sporą nerwowość wprowadzi rozpoczęcie procesu restrukturyzacji greckiego długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty w dolarach rósł najszybciej