Złoty wciąż się umacnia

Wojciech Dembiński
opublikowano: 06-12-2000, 00:00

Złoty wciąż się umacnia

Sentyment do złotego, który już od dłuższego czasu panuje na foreksie i który w ostatnich dniach dodatkowo został wzmocniony dobrymi danymi o deficycie obrotów bieżących oraz danymi o cenach żywności w pierwszej połowie listopada, wciąż trwa. Wczorajsze notowania na rynku międzybankowym przebiegały jednak bardzo spokojnie i ogólnie na rynku niewiele się działo. Wśród inwestorów aktywność wykazywali przede wszystkim gracze zagraniczni, którzy kupowali złote, aby następnie zainwestować środki w polskie papiery skarbowe.

Notowania dolara rozpoczęły się od poziomu 4,4380 zł, a więc prawie takiego samego jak na zamknięciu handlu dzień wcześniej. Kurs euro w pierwszej transakcji ustalono na 3,9370 zł, czyli o 1 grosz niżej w porównaniu z poniedziałkową ceną zamknięcia. W kolejnych godzinach handlu złoty zyskiwał na wartości w stosunku do obu walut. Tuż przed godziną 16.00 cena dolara wynosiła 4,4250 zł (wczoraj najniższe kwotowanie zielonego wyniosło 4,42 zł), wartość euro wynosiła zaś 3,9088 zł.

Na zagranicznych rynkach walutowych euro nieznacznie wczoraj straciło na wartości wobec dolara, po gorszych danych dotyczących sytuacji gospodarczej w krajach Eurolandu. Wielu dealerów zdecydowało się w związku z tym na zrealizowanie zysków, po zwyżce notowań euro w czasie ostatnich dwóch dni. Euro wyceniano wczoraj na 0,8825 dolara. Analitycy są jednak przekonani, że wczorajszy spadek kursu euro jest tylko korektą po trwających dwa tygodnie zwyżkach, w wyniku których euro zyskało do dolara 6,5 proc. Specjaliści uważają, że rynek nadal będzie się koncentrować na oznakach spowolnienia gospodarczego w USA, w związku z czym powstrzymanie procesu umacniania się euro wydaje się mało prawdopodobne.

Posunięcia dealerów były jednak bardzo ostrożne. Oczekiwano bowiem na przemówienie szefa Fed, w którym spodziewano się komentarza do gorszych wyników makroekonomicznych USA.

W najbliższych dniach polski forex otrzyma najnowsze dane makroekonomiczne. 7 grudnia podane zostaną dane dotyczące rezerw, 14 — podaż pieniądza i informacja o płacach, a 15 — dane o inflacji.

Na wczorajszym fixingu NBP ustalił średni kurs waluty amerykańskiej na 4,4251 zł, a waluty krajów Eurolandu — na 3,9133 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wciąż się umacnia