Złoty wciąż silny, sentyment do regionu polepsza się

Internet Securities
25-07-2006, 10:30

Już wczoraj popołudniu polska waluta zyskiwała na wartości i z łatwością przebiła wsparcie na poziomie 3,94, napędzana oczekiwaniem na dobre dane makroekonomiczne z Polski. Sentyment do regionu poprawiła także podwyżka podstawowej stopy procentowej o 50 pb. do poziomu 6,75 proc. przez węgierski bank centralny (oczekiwano podwyżki o 25 pb).

Już wczoraj popołudniu polska waluta zyskiwała na wartości i z łatwością przebiła wsparcie na poziomie 3,94, napędzana oczekiwaniem na dobre dane makroekonomiczne z Polski. Sentyment do regionu poprawiła także podwyżka podstawowej stopy procentowej o 50 pb. do poziomu 6,75 proc. przez węgierski bank centralny (oczekiwano podwyżki o 25 pb).Dzisiaj należy spodziewać się kontunuacji umacniania złotego.

Wzrost cen metali bazowych i dalsze zakupy akcji oznaczają zwiększenie chęci do podejmowania ryzyka na świecie, więc najbliższe dni powinny przynieść dalszą aprecjację polskiej waluty. Koniec ponad dwuletniego cyklu zaostrzania polityki monetarnej w USA jest możliwym, jeśli potwierdzi się teza o gorszej koniunkturze na rynku nieruchomości (dane o sprzedaży domów zostaną opublikowane dzisiaj i w czwartek).

Dane o inflacji bazowej, która wyniosła w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi 1 proc. r/r. stały się impulsem do wzmożonych zakupów polskiej waluty, która jest obecnie najmocniejsza od początku czerwca. Po wczorajszym porannym osłabieniu złotówki nie ma śladu.

Dalszy wzrost notowań polskich akcji i dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej (prognoza: 12,5 proc.; poprzednio: 13,7 proc.) i stopie bezrobocia w czerwcu (prognoza: 16,1 proc.; poprzednio 16,5 proc.) powinny zachęcać do ataku na poziom 3,90 (3,88) za 1 euro.

Korekta 3-dniowej fali wzrostu notowań eurodolara (250 pipsów) i realizacja potężnych zysków z długich pozycji w złotówce przełożyły się na wzrost notowań USDPLN do poziomu 3,14 w poniedziałek rano. Jednak tamten poziom został wykorzystany do wzmożonych zakupów polskiej waluty, która zyskuje dzięki lepszym od oczekiwań danym makroekonomicznym i polepszeniu sentymentu do całego regionu.

Notowania EURUSD po wczorajszej konsolidacji w przedziale 1,2610- 1,2650 zaczynają wzrastać przed dzisiejszymi danymi z rynku nieruchomości, więc złotówka ma większy potencjał do aprecjacji wobec dolara. Przebicie poziomu 1,2710 na eurodolarze może sprowokować spadek USDPLN nawet do 3,00. W perspektywie kilku dni oczekujemy przetestowania poziomu 3,06.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wciąż silny, sentyment do regionu polepsza się