Złoty we wrześniu pobił dolara na głowę.

XTB
opublikowano: 04-10-2007, 12:02

Wrzesień mocno osłabił dolara w portfelach naszych inwestorów. USDPLN systematycznie tracił na wartości doprowadzając do poziomu notowanego po raz ostatni 11 lat temu. Zaczynając notowania w okolicach 2,8000 na początku miesiąca USDPLN obniżył się o 16 groszy, by na ostatniej sesji września osiągnąć wartość 2,6400.

Rynek systematycznie kierował się w południowym kierunku nasilając dynamikę zmian kolejnymi niesprzyjającymi dolarowi informacjami. Pierwsze złe wiadomości napłynęły na początku miesiąca wraz z publikacją danych z rynku pracy w USA. Wbrew oczekiwaniom analityków w Stanach nie przybyło miejsc pracy (prog. + 110 tys), a wręcz przeciwnie liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym zmniejszyła się o 4 tys ( odczyt:  - 4 tys). Tylko na tej wiadomości dolar stracił 1,5 grosza w stosunku do złotego. Dalszy scenariusz kształtowania się kursu wyglądał podobnie. W ślad za krótkimi korektami - czy raczej przystankami we wzrostach EUR/USD - złoty lekko tracił, by dalej zyskiwać na wartości.

Rynek dodatkowo potwierdził główny trend USDPLN, reakcją na podane przez Federalny Komitet do Spraw Otwartego Rynek (FOMC) dane dotyczące poziomu stopy funduszy federalnych.  Została ona obniżona do poziomu 4,75 % (- 50 pkt. bazowych wobec prog. -25 pkt.) dając sygnał dla wyprzedaży dolara i zmniejszenia awersji do ryzyka dla rynków wschodzących. Złoty dzięki tej publikacji zyskał ponad dwa grosze.

We wrześniu po stronie mocnego złotego stał powrót zagranicznego kapitału na rynek naszych akcji, dobre dane dotyczące utrzymującego się wzrostu produkcji w naszym kraju (+9% zgodnie z prog.), oraz dynamicznego wzrostu wynagrodzeń (+10,5% wobec prognozowanych 9,2%).

Dynamiczny ruch USDPLN zatrzymał się z technicznego punktu widzenia na dolnym wsparciu średnioterminowej linii trendu spadkowego, dając szansę na korekcyjny ruch w kierunku poziomu 2,7000 - 2,7500 (rys 1).

W kolejnych miesiącach złoty powinien kontynuować ruch zgodny z głównym trendem. Sprzyjać temu będzie oczekiwanie na dalsze obniżki stóp w USA połączone z szansą na podwyższenie stopy referencyjnej w Polsce. Zagrożeń dla naszej waluty szukać należy w ciągle realnych obawach co do stanu rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych w USA i Europie i wpływie tych informacji na spekulacyjne zachowania krótkoterminowego kapitału.  
 
Wykres USD/PLN od grudnia 2005 d0 września 2007, źródło - X-Trader

Piotr Piaszczyk
X-Trade Brokers Dom Maklerski SA

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Złoty we wrześniu pobił dolara na głowę.