Złoty wśród 10 najgorszych walut półrocza (RANKING)

Polski złoty znalazł się wśród najsłabszych walut zakończonego półrocza. Całkiem nieźle radził sobie za to dolar.

Jak wynika z danych Bloomberga, złoty stracił do dolara w pierwszych sześciu miesiącach roku 5,4 proc. W ten sposób zakwalifikował się do grupy 10 najsłabszych walut półrocza. Listę słabeuszy wypełniają waluty z głównych rynków wschodzących i gospodarek opartych na surowcach. Brazylijski real stracił 5,5 proc., południowokoreański won osłabił się o 5,8 proc., a notowania południowoafrykańskiego randa tąpnęły aż o 13,1 proc., co było najgorszym wynikiem wśród wszystkich walut.

Dziesięć najlepszych i dziesięć najgorszych walut półrocza. Zmiana notowań z uwzględnieniem różnic w stopach procentowych. Źródło: Bloomberg.

To skutek przedłużającego się spowolnienia gospodarczego w krajach rozwijających się, a ostatnio także gry inwestorów pod zmniejszenie programu skupu aktywów przez Fed. Gospodarka amerykańska przyspiesza, a to skutkuje wzrostem tamtejszych stóp procentowych i ściąganiem kapitału z krajów rozwijających się do USA. Wśród najbardziej „poszkodowanych” znalazły się także waluty tych krajów rozwiniętych, które dostarczają krajom emerging markets surowce. Korona norweska i dolar australijski straciły odpowiednio 7,5 proc. oraz 10,8 proc.

Dolar wyraźnie umocnił się do wszystkich głównych walut. Euro straciło 1,3 proc., funta przeceniono o 6,2 proc., franka o 3,1 proc., a dołowanego przez zapowiedzi dalszego łagodzenia polityki Banku Japonii jena aż o 12,4 proc. To dało mu miejsce drugiej wśród najgorszych walut półrocza. Dolara udało się pobić jedynie nielicznym środkom płatniczym. 9,1 proc. zyskało peso argentyńskie, o 6,1 proc. umocniła się korona islandzka, a po ponad 3 proc. zyskały chiński juan i szekiel izraelski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane