Złoty wzmocnił się dzięki RPP

DI, PAP
09-05-2013, 17:45

Decyzja i komunikat Rady Polityki Pieniężnej umocniły złotego, czwartek przyniósł stabilizację, a na początku przyszłego tygodnia możliwe jest jeszcze umocnienie - oceniają analitycy.


"Po środowym umocnieniu, w czwartek mieliśmy stabilizację przy dość spokojnej sesji" - powiedział Robert Kęsicki z BZ WBK.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,00 proc. w skali rocznej.

Większość ekonomistów ankietowanych wcześniej przez PAP oczekiwała pozostawienia stóp bez zmian w maju. Z 24 ekonomistów biorących udział w ankiecie 17 uważało, że na majowym posiedzeniu decyzyjnym RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. 5 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 25 pb, 2 ekonomistów spodziewało się redukcji stóp o 50 pb.

"Teraz oczy będą zwrócone na wydarzenia za granicą. Jeśli chodzi o nasze podwórko, to raczej obstawiałbym umocnienie, co widać chociażby po zainteresowaniu, jakim cieszy się nasz dług" - dodał Kęsicki.

"Zatem widać siłę złotego i nic, co by mogło odwrócić sytuację" - powiedział.

Po decyzji RPP, resort finansów przeprowadził bardzo udaną aukcję benchmarku pięcioletniego. MF sprzedało w czwartek na aukcji obligacje PS0718 za 6.498,0 mln zł przy popycie 9.030,0 mln zł i rentowności 2,550 proc.

"Ceny były agresywne, rentowności bardzo niskie. Bardzo dobrze, że MF nie organizował dodatkowej aukcji, podgrzewając rynek wtórny. W sumie bardzo udana aukcja" - powiedział Arkadiusz Urbański, analityk Pekao SA.

"Jednak po aukcji rentowności lekko wzrosły, lecz nie jest to korekta, a jedynie część inwestorów chce dać sobie czas na realizację zysków" - powiedział.

"Nie widać też, aby w przyszłym tygodniu sytuacja mogła się zmienić. Siła kupujących jest wielka, a dodatkowo dane powinny pokazać słabość naszej gospodarki i wzmocnić oczekiwania na dalsze obniżki stóp" - dodał.

W środę 15 maja GUS poda dane o inflacji w lutym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty wzmocnił się dzięki RPP