Złoty wzrosł do dolara i euro, obligacje stabilne

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA
29-04-2003, 14:15

WARSZAWA (Reuters) - W trakcie wtorkowej sesji kurs złotego wzmocnił się wobec dolara i euro. Głównym powodem zwyżki polskiej waluty było zlecenie zagranicznego klienta, uważają dealerzy.

Wypowiedzi wiceministra finansów Ryszarda Michalskiego, który powiedział iż resort nie zamierza obecnie kupować na rynku walut na obsługę zadłużenia zagranicznego, nie miały większego wpływu na rynek.

"Lokalnie nic się nie dzieje, co mogłoby spowodować większy ruch na rynku. Tak więc wzrosty złotego można wiązać z pojawieniem się dużego inwestora, prawdopodobnie z Londynu, który z jakiś przyczyn kupował złotego" - powiedział jeden z warszawskich dealerów.

Ponadto według dealerów poranny wzrost kursu złotego były też związany z poniedziałkowym osłabieniem euro na rynkach międzynarodowych.

Pozytywnie na nastroje inwestorów wpłynęły także poniedziałkowe wypowiedzi członka Rady Polityki Pienięznej (RPP) Dariusza Rosatiego, który powiedział Reuterowi, że w tym roku jest jeszcze miejsce na dalsze redukcje stóp procentowych.

Na rynku obligacji rentowności były stabilne, po tym jak w poniedziałek osiągnęły one rekordowo niskie poziomy. Zdaniem dealerów na rynku jest spokojnie, obroty nie są duże przed zbliżającycm się długim weekendem.

"Na rynku jest bardzo spokojnie. Tak prawdopodobnie będzie i jutro i potrwa to w zasadzie do czasu, gdy inwestorzy wrócą z długiego weekendu" - powiedział Krzysztof Izdebski, dealer z Deutsche Banku.

W środę nie odbędzie się aukcja obligacji, a resort finansów zaoferuje dwuletnie papiery na przetargu 7 maja. Wartość oferty zostanie podana na dwa dni przed aukcją.

--------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 13.50------------------------------------

Złoty/euro 4,2538 wobec 4,2730 o godzinie 9.27

Złoty/dolar 3,8815 wobec 3,8963 RENTOWNOŚCI OBLIGACJI Obligacje 2-letnie (OK0405) 5,04 proc. wobec 5,03 proc.

5-letnie (PS0608) 5,04 proc. wobec 5,05 proc.

10-letnie (DS1013) 5,31 proc. wobec 5,31 proc.

----------------------------------------------------------------------------------------- ((Autor: Patrick Graham; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: pawel.florkiewicz.reuters.com

@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wzrosł do dolara i euro, obligacje stabilne