Złotytak.pl, czyli jak?

Kazimierz Krupa
opublikowano: 26-08-2005, 00:00

Liga Polskich Rodzin rozpoczęła kampanię informacyjną „Złotytak.pl”. Jej wynikiem ma być nieprzystąpienie Polski do strefy euro i zachowanie polskiej narodowej waluty. „Jednym z podstawowych wymiarów suwerenności jest posiadanie własnej waluty i dlatego chcemy bronić naszego złotego” — stwierdził kandydat LPR na prezydenta prof. Maciej Giertych. Profesor jest specjalistą od genetyki i fizjologii roślin i to być może nieco usprawiedliwia jego XIX-wieczny pogląd na pojęcie suwerenności — ale żeby jeszcze się tym głośno chwalić?

W obronie złotego nie przeszkadza Lidze fakt, że nikt go nie atakuje. Akcja ma być skierowana do ludzi młodych i udowodnić, że „złoty jest modny, jest trendy”. Organizatorzy nie wyjaśniają jednak, czy trendy jest jedna złotówka, czy może trochę więcej. Już na wstępie padają mocne argumenty: „państwa, które rezygnują z możliwości bicia własnego pieniądza, oddają swoją gospodarkę w inne ręce”. Ciekawe, w czyje ręce oddali swoją gospodarkę Francuzi czy Niemcy?

Niemcy przeprowadzili prosty eksperyment. Pewien dziennikarz wziął do kieszeni tysiąc marek i rozpoczął podróż po Europie. Niczego nie kupował (koszty biletów były wliczone w eksperyment i nie uszczuplały tej kwoty), tylko na lotniskach wymieniał ten tysiąc euro na waluty krajów, które odwiedzał. Najpierw na liry, później na pesety, escudo, franki, funty, korony... Po powrocie wymienił przywiezioną walutę z powrotem na marki. Zamiast początkowego tysiąca dostał około 600. Reszta poszła na prowizje od wymiany. I tak pragmatyczni Niemcy podjęli decyzję o przejściu na euro.

Jak rozumiem, nie przekona to samozwańczych obrońców złotego z LPR. W takim razie podpowiadamy znacznie tańszy sposób jego obrony. Panie Romanie, by w ogóle aspirować do Eurolandu, trzeba obniżyć deficyt budżetowy, dług publiczny, utrzymać w ryzach inflację... Wystarczy wprowadzić w życie jeszcze kilka pomysłów gospodarczych, jakich nie brakuje w pana ugrupowaniu, i o zastąpieniu złotego przez euro w ogóle nie będzie mogło być mowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złotytak.pl, czyli jak?