Zły dotyk: Przerwij wstydliwe milczenie!

Mirosław Konkel
opublikowano: 10-02-2011, 07:18

Bierność i milczenie sprawiają, że sprawcy molestowania seksualnego w pracy czują się bezkarni.

„Puls Biznesu”: Czy często zwracają się do pani pracownicy, którzy są ofiarami molestowania seksualnego?

Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog społeczny, autorka książki „Mobbing — zagrożenie współczesnego miejsca pracy”: Niestety, takich rozmów mam coraz więcej. Kiedyś przyszła do mnie sekretarka, którą zgwałcił kierownik. Powiedział, że ma w mieszkaniu dokumenty, które powinny znaleźć się natychmiast w firmie, a nie może już wrócić tego dnia do biura. Pojechali więc razem po te papiery do jego domu, a tam szef ją zgwałcił. Nie było świadków, więc nie wiedziałam, jak mogę jej pomóc.

Pracownicy rzadko wnoszą u nas sprawy o molestowanie przez pracodawcę.

Według badań, robi to u nas tylko kilka proc. kobiet. Dla porównania — w Niemczech decyduje się na to 70 proc., a w USA nawet 90 proc. pracownic. Chciałabym wierzyć, że mała liczba takich spraw sądowych w Polsce wynika z niewielkiego rozmiaru tego zjawiska. Obawiam się jednak, że ofiary nie walczą o sprawiedliwość z zupełnie innych powodów — paraliżuje je lęk przed szefem i brak pieniędzy na adwokata.

Ofiarami bywają też mężczyźni.

Im znacznie trudniej przyznać się do tego. Jest to, jak sądzę, sprawa źle pojętego honoru.

Jak się bronić przed molestowaniem?

Przede wszystkim — skąd druga strona ma wiedzieć, że nie podobają mi się niektóre jej słowa czy gesty, skoro o tym wyraźnie nie mówię? Czasem wystarczą sygnały niewerbalne, na przykład spojrzenie, które wyraża dezaprobatę dla pewnych zachowań. Radzę też unikać sytuacji sam na sam z taką osobą.

Lęk połączony ze wstydem nie jest dobrym doradcą.
Lęk połączony ze wstydem nie jest dobrym doradcą.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane