Zmarł Filip Białowicz - ostatni ocalały z Sobiboru

Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 6 sierpnia 2016 r. zmarł na Florydzie (USA) Philip Bialowitz (Filip Białowicz) – ostatni ocalały polskiego pochodzenia z obozu zagłady w Sobiborze - poinformowało Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.

Philip Bialowitz urodził się w 1925 r. w Izbicy Lubelskiej, gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. W kwietniu 1943 r. z rodzinnej miejscowości trafił ostatnim transportem do obozu zagłady w Sobiborze. Po przybyciu na teren obozu został wyselekcjonowany i skierowany do pracy, którą wykonywał przez kilka kolejnych miesięcy. 14 października 1943 r. wziął udział w buncie więźniów, w trakcie którego uciekł z obozu, a następnie ukrywał się.

Filip Białowicz podczas wizyty w Polsce w 2013 r.
Zobacz więcej

Filip Białowicz podczas wizyty w Polsce w 2013 r.

Anton-kurt / Wikipedia / dom.publ.

Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. 14 października 2013 r., w ramach obchodów 70. rocznicy powstania w obozie zagłady w Sobiborze, został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspomnienie Białowicza o piekle obozu w Sobiborze:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Zmarł Filip Białowicz - ostatni ocalały z Sobiboru