Zmarł „ojciec” funduszy indeksowych

opublikowano: 17-01-2019, 06:51

W wieku 89 lat zmarł John C. Bogle, założyciel Vanguard Group.

Bogle uznawany jest za najwybitniejszego promotora tanich funduszy indeksowych, które pozwoliły amerykańskim inwestorom zaoszczędzić przez lata ogromne pieniądze. Stworzona przez niego firma jest obecnie jednym z gigantów rynku zarządzania pieniędzmi.

Jack Bogle
Zobacz więcej

Jack Bogle fot. Bloomberg

- Jack Bogle wpłynął nie tylko na całą branżę inwestycyjną, ale co ważniejsze, na życie niezliczonych ludzi oszczędzających na przyszłość swoją i swoich dzieci – powiedział Tim Buckley, prezes Vanguard.

Działający od 1975 roku Vanguard miał na koniec września ubiegłego roku ok. 5,3 bln USD w zarządzanych funduszach. Bogle udostępnił pierwszy fundusz indeksowy, naśladujący S&P500, w 1976 roku. Na początku First Index Investment Trust, jak nazywał się wówczas fundusz, przyciągnął tylko 11 mln USD. Obecnie nazywa się Vanguard 500 Index Fund, a jego aktywa sięgają 441 mld USD.

- Nie kupuj igły w stogu siania. Po prostu kup cały stóg – brzmiał słynny argument Bogle’a, kiedy namawiał do pasywnego inwestowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu