Zmian na rynku nie będzie

opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Spowolnienie gospodarcze w 2012 r. przełożyło się na spadek popytu na wolną powierzchnię. W 2013 r. niewiele się zmieni

Sytuacja w gospodarce europejskiej odbiła się na rynku magazynowym w Polsce. Z raportu przygotowanego przez Jones Lang LaSalle wynika, że w 2012 r. wynajęto łącznie 1,35 mln mkw. z czego nowe umowy dotyczyły 755 tys. mkw. W porównaniu z 2011 r. wskaźniki spadły odpowiednio o 18 i 24 proc. Duży udział miały natomiast odnowienia umów — 44 proc.

Zobacz więcej

WSZYSTKO ZALEŻY OD DRÓG: Kluczowe na mapie Polski pozostaną Warszawa, Śląsk, Poznań i Trójmiasto, o czym decyduje przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i dostęp do autostrad — mówi Marzena Pobojewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych DTZ. [FOT. ARC]

Najemcy boją się zmian

Niepewna sytuacja gospodarcza sprawiła, że najemcy bardzo ostrożnie podejmowali decyzje o wynajmie magazynów.

— Wiele firm renegocjuje umowy najmu, by obniżyć koszty. W czasach spowolnienia gospodarczego większość przedsiębiorstw szuka oszczędności i zleca na zewnątrz usługi logistyczne i magazynowe — mówi Marzena Pobojewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych DTZ.

Do największych transakcji w 2012 r. można zaliczyć odnowienie umowy najmu 56 tys. mkw. w Panattoni Park Stryków przez Leroy Merlin, wynajęcie przez DHL 33,8 tys. mkw. w Prologis Park Dąbrowa oraz przedłużenie wynajmu 29 tys. mkw. w Diamond Business Park Piaseczno przez Logwin Air+Ocean. Największą popularnością najemców cieszyły się magazyny na obrzeżach dużych miast, szczególnie w okolicach Warszawy (299 tys. mkw.), we Wrocławiu (153 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (141 tys. mkw.). Ostrożni byli nie tylko najemcy, lecz także deweloperzy. Całkowita podaż wyniosła pod koniec 2012 r. 7,1 mln mkw. Wybudowano łącznie 518 tys. mkw., czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak lwia część magazynów powstała na podstawie zawartych wcześniej umów najmu typu pre-let lub built-to-suit. Deweloperzy bardzo ostrożnie podchodzili do projektów spekulacyjnych. Również banki nie są chętne do udzielania kredytów. Najwięcej magazynów wybudowano na Górnym Śląsku (96 tys. mkw.), w centrum Polski (81 tys. mkw.) i w Poznaniu (76 tys. mkw.). Wśród największych projektów zrealizowanych w 2012 r. przeważały obiekty typu built-to-suit wybudowane dla Nippon Sheet Glass w Tarnobrzegu (35 tys. mkw.), Manuli w Radomsku (32 tys. mkw.) i firmy Decathlon w Gliwicach (31,7 tys. mkw.). W 2013 r. sytuacja się nie zmieni. Deweloperzy nadal są nastawieni przede wszystkim na budowanie dla klientów indywidualnych.

— Nowe magazyny powstają i będą powstawać w miejscach, gdzie deweloperzy mają już zapewnione grunty pod inwestycje — przewiduje Marzena Pobojewska. Analitycy z Jones Lang LaSalle mają jednak nadzieję, że jeśli kilka znaczących negocjacji zakończy się sukcesem, to poprawią się nastroje rynkowe i być może inne firmy zaczną odważniej podejmować decyzje o najmie.

— Szacuje się, że podaż w 2013 r. nie powinna być gorsza niż w roku poprzednim. Wiele firm przenosi produkcję i operacje logistyczne do Polski, w związku z czym powstanie sporo nowych projektów — przewiduje Renata Osiecka, partner zarządzająca w AXI IMMO.

Niełatwo znaleźć magazyn

W najbliższym czasie nie należy się spodziewać powiększenia oferty magazynów. Pod koniec 2012 r. poziom pustostanów wynosił 10,1 proc. (713 tys. mkw.). To spadek o 0,9 proc. w porównaniu z 2011 r. Niełatwo znaleźć wolne magazyny na Górnym Śląsku (5 proc. pustostanów), w Poznaniu (5,2 proc) i Krakowie (5,3 proc.). Najlepiej w z punktu widzenia najemców jest w Warszawie, gdzie pod koniec roku wolnych pozostawało 279 tys. mkw. (14,1 proc.). Sporo niewykorzystanej powierzchni jest również w centrum Polski — 123 tys. mkw. (12,3 proc.). Mimo mniejszej aktywności najemców czynsze pozostały stabilne. Analitycy tłumaczą, że ma to związek z coraz większą segmentacją polskiego rynku magazynowego. Magazyny w pobliżu autostrad są bardzo popularne i opłaty za ich wynajem są coraz wyższe. Stawki różnią się również zależnie od typu magazynu. Czynsze w parkach biznesowych, łączących małe moduły z częściami biurowymi, wynosiły 3,6-5,3 euro za mkw. miesięcznie w Warszawie, 3,5-3,8 w Łodzi i we Wrocławiu. Niższe koszty ponosili najemcy w dużych obiektach dystrybucyjnych na obrzeżach miast. Na przykład pod Warszawą stawki wahały się od 2,2 do 2,8 euro za mkw. miesięcznie. W 2013 r. ceny będą podobne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu