Zmian na rynku nie będzie

opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Spowolnienie gospodarcze w 2012 r. przełożyło się na spadek popytu na wolną powierzchnię. W 2013 r. niewiele się zmieni

Sytuacja w gospodarce europejskiej odbiła się na rynku magazynowym w Polsce. Z raportu przygotowanego przez Jones Lang LaSalle wynika, że w 2012 r. wynajęto łącznie 1,35 mln mkw. z czego nowe umowy dotyczyły 755 tys. mkw. W porównaniu z 2011 r. wskaźniki spadły odpowiednio o 18 i 24 proc. Duży udział miały natomiast odnowienia umów — 44 proc.

WSZYSTKO ZALEŻY OD DRÓG: Kluczowe na mapie Polski pozostaną Warszawa, Śląsk, Poznań i Trójmiasto, o czym decyduje przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i dostęp do autostrad — mówi Marzena Pobojewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych DTZ. [FOT. ARC]
WSZYSTKO ZALEŻY OD DRÓG: Kluczowe na mapie Polski pozostaną Warszawa, Śląsk, Poznań i Trójmiasto, o czym decyduje przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i dostęp do autostrad — mówi Marzena Pobojewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych DTZ. [FOT. ARC]
None
None

Najemcy boją się zmian

Niepewna sytuacja gospodarcza sprawiła, że najemcy bardzo ostrożnie podejmowali decyzje o wynajmie magazynów.

— Wiele firm renegocjuje umowy najmu, by obniżyć koszty. W czasach spowolnienia gospodarczego większość przedsiębiorstw szuka oszczędności i zleca na zewnątrz usługi logistyczne i magazynowe — mówi Marzena Pobojewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych DTZ.

Do największych transakcji w 2012 r. można zaliczyć odnowienie umowy najmu 56 tys. mkw. w Panattoni Park Stryków przez Leroy Merlin, wynajęcie przez DHL 33,8 tys. mkw. w Prologis Park Dąbrowa oraz przedłużenie wynajmu 29 tys. mkw. w Diamond Business Park Piaseczno przez Logwin Air+Ocean. Największą popularnością najemców cieszyły się magazyny na obrzeżach dużych miast, szczególnie w okolicach Warszawy (299 tys. mkw.), we Wrocławiu (153 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (141 tys. mkw.). Ostrożni byli nie tylko najemcy, lecz także deweloperzy. Całkowita podaż wyniosła pod koniec 2012 r. 7,1 mln mkw. Wybudowano łącznie 518 tys. mkw., czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak lwia część magazynów powstała na podstawie zawartych wcześniej umów najmu typu pre-let lub built-to-suit. Deweloperzy bardzo ostrożnie podchodzili do projektów spekulacyjnych. Również banki nie są chętne do udzielania kredytów. Najwięcej magazynów wybudowano na Górnym Śląsku (96 tys. mkw.), w centrum Polski (81 tys. mkw.) i w Poznaniu (76 tys. mkw.). Wśród największych projektów zrealizowanych w 2012 r. przeważały obiekty typu built-to-suit wybudowane dla Nippon Sheet Glass w Tarnobrzegu (35 tys. mkw.), Manuli w Radomsku (32 tys. mkw.) i firmy Decathlon w Gliwicach (31,7 tys. mkw.). W 2013 r. sytuacja się nie zmieni. Deweloperzy nadal są nastawieni przede wszystkim na budowanie dla klientów indywidualnych.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Nowe magazyny powstają i będą powstawać w miejscach, gdzie deweloperzy mają już zapewnione grunty pod inwestycje — przewiduje Marzena Pobojewska. Analitycy z Jones Lang LaSalle mają jednak nadzieję, że jeśli kilka znaczących negocjacji zakończy się sukcesem, to poprawią się nastroje rynkowe i być może inne firmy zaczną odważniej podejmować decyzje o najmie.

— Szacuje się, że podaż w 2013 r. nie powinna być gorsza niż w roku poprzednim. Wiele firm przenosi produkcję i operacje logistyczne do Polski, w związku z czym powstanie sporo nowych projektów — przewiduje Renata Osiecka, partner zarządzająca w AXI IMMO.

Niełatwo znaleźć magazyn

W najbliższym czasie nie należy się spodziewać powiększenia oferty magazynów. Pod koniec 2012 r. poziom pustostanów wynosił 10,1 proc. (713 tys. mkw.). To spadek o 0,9 proc. w porównaniu z 2011 r. Niełatwo znaleźć wolne magazyny na Górnym Śląsku (5 proc. pustostanów), w Poznaniu (5,2 proc) i Krakowie (5,3 proc.). Najlepiej w z punktu widzenia najemców jest w Warszawie, gdzie pod koniec roku wolnych pozostawało 279 tys. mkw. (14,1 proc.). Sporo niewykorzystanej powierzchni jest również w centrum Polski — 123 tys. mkw. (12,3 proc.). Mimo mniejszej aktywności najemców czynsze pozostały stabilne. Analitycy tłumaczą, że ma to związek z coraz większą segmentacją polskiego rynku magazynowego. Magazyny w pobliżu autostrad są bardzo popularne i opłaty za ich wynajem są coraz wyższe. Stawki różnią się również zależnie od typu magazynu. Czynsze w parkach biznesowych, łączących małe moduły z częściami biurowymi, wynosiły 3,6-5,3 euro za mkw. miesięcznie w Warszawie, 3,5-3,8 w Łodzi i we Wrocławiu. Niższe koszty ponosili najemcy w dużych obiektach dystrybucyjnych na obrzeżach miast. Na przykład pod Warszawą stawki wahały się od 2,2 do 2,8 euro za mkw. miesięcznie. W 2013 r. ceny będą podobne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane