Zmiana to proces ciągły

Partnerem publikacji jest KDPW
opublikowano: 10-12-2021, 10:20

Dematerializacja akcji, szereg nowych usług i aplikacji usprawniających i automatyzujących procesy, działania wspierające uczestników rynku kapitałowego – czyli rok z życia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w pigułce.

Grupa Kapitałowa KDPW tworzy infrastrukturę, bez której nie byłoby w Polsce nowoczesnego, bezpiecznego i efektywnego rynku kapitałowego. Wchodzące w jej skład Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (istniejący od 1991 r.; początkowo jako jeden z działów warszawskiej Giełdy, a od 1994 r. jako samodzielny podmiot) oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP, są kluczowymi dostawcami usług z zakresu rejestrowania, przechowywania, rozrachunku i rozliczania papierów wartościowych. Wartość zarejestrowanych w KDPW emisji akcji i obligacji przekracza 1,74 bln zł.

Grupa KDPW wciąż się zmienia, podążając za nieustannie pojawiającymi się i ewoluującymi potrzebami i oczekiwaniami rynku, ale też związku z koniecznością dostosowania do zmieniającego się otoczenia, tak prawnego, jak i technologicznego. Każdego roku paleta usług oferowanych przez GK KDPW jest więc coraz szersza.

Dobiegający końca rok 2021 obfitował w szereg istotnych z punktu widzenia KDPW wydarzeń. Tym dla rynku najistotniejszym było wprowadzenie od 1 marca obowiązkowej dematerializacji wszystkich istniejących w Polsce akcji. Ten rodzaj papieru wartościowego od tego dnia jest papierem już tylko z nazwy. To m.in. w związku z tym obowiązkiem KDPW wprowadził aplikację pozwalającą w ekspresowym tempie uzyskać numer ISIN. Zaoferowano też m.in. system eVoting-board, obsługujący głosowania podczas zdalnych posiedzeń zarządów i rad nadzorczych.

Grupa KDPW, aktywnie wspierając rozwój polskiego rynku kapitałowego i jego uczestników, regularnie obniża opłaty, a także wprowadza czasowe obniżki cen wybranych usług, co dla uczestników rynku w samym tylko 2021 r. przełożyło się na kilka milionów złotych oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane