Zmiana warty w agencji inwestycji

opublikowano: 23-05-2016, 22:00

Sławomir Majman, prezes PAIIZ, został odwołany. Resort tłumaczy, że chce poprawić efektywność spółki, kluczowej dla Polskiego Funduszu Rozwoju.

„Już słyszę, jak idzie po mnie las Birnam” — Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), tym wpisem na Facebooku odwołującym się do „Makbeta” poinformował o tym, co nastąpiło wczoraj.

Były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman
Zobacz więcej

Były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman Marek Wiśniewski

Rada nadzorcza odwołała go ze stanowiska prezesa. Podobny los spotkał Sławomira Krużmanowskiego, członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Na stanowisku pozostał Michał Dąbrowski, członek zarządu ds. strategii. Rada oddelegowała do zarządu — na maksymalnie trzy miesiące — Bartłomieja Pawlaka, do niedawna prezesa BOŚ Eko Profit.

— Zmiany mają służyć poprawieniu funkcjonowania i efektywności PAIIZ, ze względu na kluczową rolę, jaką będzie odgrywać w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju — tłumaczy Marta Lau z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

PFR będzie grupą kapitałową konsolidującą instytucje wsparcia rozwoju gospodarczego: PARP, ARP, PAIIZ, KUKE czy BGK. Stworzenie takiej silnej agencji pomagającej przedsiębiorcom to priorytet Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju. — Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko prezesa PAIIZ — twierdzi źródło „PB”.

Prezes od dobrych newsów

Sławomir Majman był prezesem PAIIZ od 1 lipca 2009 r. Rada odwołała go z dniem 25 maja. Z informacji „PB” wynika, że pozostanie doradcą zarządu przynajmniej do czasu wizyty prezydenta Chin w Polsce, która odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Nie mógł być zwolniony z PAIIZ ze względu na wiek przedemerytalny.

Sławomir Majman mówił o kierowanej przez siebie firmie, że jest „agencją dobrych informacji”. Miał kilka dobrych newsów. To za jego prezesury na inwestycje w Polsce zdecydowały się m.in. Daimler w Jaworze (zakład silników do mercedesa za 500 mln EUR), Volkswagen we Wrześni (800 mln EUR, 3 tys. miejsc pracy) czy State Street w Gdańsku (centrum usług zatrudniające 1200 osób). Do porażek można zaliczyć inwestycję Jaguara, która w ubiegłym roku trafiła na Słowację. Prezes PAIIZ twierdził jednak, że Hindusi oczekiwali zbyt wysokiej pomocy publicznej, a Polska „nie kupuje inwestycji”.

Menedżer z doświadczeniem

Przez kilka lat Bartłomiej Pawlak był szefem marketingu w firmie Andersen, potem Ernst & Young. Od listopada 2005 r. do lipca 2006 r. zasiadał we władzach PGNiG, gdzie odpowiadał za projekty strategiczne. Potem wrócił na krótko do Ernst & Young. W ostatnich latach pracował w BOŚ Eko Profit, spółce z grupy kapitałowej banku zajmującej się wsparciem kapitałowym, pośrednictwem kredytowym i doradztwem w inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zmiana warty w agencji inwestycji