Czytasz dzięki

Zmiana warty w TFI PZU

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 29-07-2015, 22:00

Rada Nadzorcza odwołała Krzysztofa Tokarskiego z funkcji prezesa towarzystwa. Jego miejsce zajął Tomasz Stadnik.

Rewolucji kadrowej w grupie PZU ciąg dalszy. W czerwcu z zarządem ubezpieczeniowego giganta pożegnał się Ryszard Trepczyński, nadzorujący pion inwestycji. Już wtedy na rynku spekulowano, że zmiana ta spowoduje też roszady na pokładzie TFI PZU. Długo czekać nie trzeba było. W środę, 29 lipca, rada nadzorcza odwołała Krzysztofa Tokarskiego, dotychczasowego szefa towarzystwa, a na jego miejsce powołała Tomasza Stadnika, który wcześniej był wiceprezesem spółki. Krzysztof Tokarski był prezesem TFI PZU od stycznia 2012 r. W tym czasie towarzystwo miało swoje wzloty i upadki. Nie można mu jednak odmówić, że to za jego kadencji firma stała się największym powiernikiem w Polsce pod względem wartości aktywów netto. Był to w dużej mierze efekt tzw. ufunduszowienia, czyli przenoszenia pieniędzy ubezpieczyciela do funduszy. Ale nie tylko. Towarzystwo kierowane przez Krzysztofa Tokarskiego rozwinęło także kulejącą zewnętrzną sieć dystrybucji. Współpracę nawiązano m.in. z CDM Pekao, DM PKO BP i Raiffeisen Bankiem. Efekt? Z danych Analiz Online wynika, że od stycznia 2012 r. do TFI PZU Polacy wpłacili na czysto 4,5 mld zł, co oznacza potrojenie aktywów w segmencie produktów detalicznych w nieco ponad 3 lata.

Udało się też osiągnąć rzecz na pierwszy rzut oka niemożliwą — zmienić wizerunek firmy, kojarzonej wyłącznie z ubezpieczycielem. Duża rola w tym przypadła też Ryszardowi Trepczyńskiemu i Tomaszowi Stadnikowi, który zrobili rewolucję w procesie inwestycyjnym, stawiając na niszowe produkty, takie jak fundusze medyczne czy absolutnej stopy zwrotu. Dość powiedzieć, że sukces funduszu PZU Energia Medycyna Ekologia zachęcił rywali do kopiowania strategii u siebie. Nie wszystko jednak szło jak po maśle. Słaby pod względem osiąganych stóp zwrotu, zwłaszcza funduszy akcyjnych, był 2014 r., za co powiernik otrzymał nawet funduszową malinę, czyli antynagrodę przyznawaną przez „Puls Biznesu”. Spośród 14 funduszy ze stajni TFI PZU aż 11 plasowało się wówczas poniżej średniej, a niektóre szorowały po dnie w kategorii. Honor towarzystwa bronił jedynie flagowy fundusz medyczny. Wtedy też Tomasz Stadnik zapowiadał gruntowną restrukturyzację portfeli. Większych jej efektów wciąż jednak nie widać. Nowy prezes TFI PZU karierę na rynku finansowym zaczynał 15 lat temu w Credit Suisse AM. Z polskim ubezpieczycielem związany jest od 2009 r. © Ⓟ

21,3 mld zł Takimi aktywami zarządzało TFI PZU na koniec czerwca. To najwięcej na rynku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane