Zmiana zarządu Wilbo cieszy rynek

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 06-07-1999, 00:00

Zmiana zarządu Wilbo cieszy rynek

Główni akcjonariusze Wilbo — Dariusz Bobińki i Waldemar Wilandt — zdecydowali się przekazać od lipca zarządzanie spółką osobie z zewnątrz — Jackowi Kasperskiemu. Analitycy uważają, że przedsiębiorstwu wyjdzie to tylko na zdrowie.

— Ten ruch odbieram jak najbardziej korzystnie, gdyż od czasu pojawienia się spółki na giełdzie nie pokazała ona zbyt wiele, jeśli chodzi o wyniki. Godne podkreślenia jest to, że główni udziałowcy zdecydowali się przekazać kierowanie spółką w ręce specjalistów — uważa Radosław Świątkowski, analityk z WBK AIB Asset Management.

Dariusz Bobiński, dotychczasowy prezes Wilbo Seafood i jeden z dwóch głównych udziałowców spółki, przeszedł do rady nadzorczej. Waldemar Wilandt, drugi posiadacz znaczącego pakietu akcji Wilbo, poszedł śladami byłego prezesa.

Elżbieta Kużela wchodząca w skład poprzedniego kierownictwa została prokurentem. Ze starego zarządu stanowisko zachował tylko Jerzy Kunicki, który jest wiceprezesem.

Mimo niezbyt pomyślnych wyników, jakie w tym roku wykazuje spółka, analitycy zalecają inwestorom trzymanie akcji w krótkim terminie oraz kupowanie ich w długim okresie.

Jeśli sprawdzą się prognozy analityków z CBM WBK, to Wilbo w tym roku osiągnie przychody na poziomie około 180 mln zł, a zysk netto 9,5 mln zł. Tym samym spółce udałoby się zachować dynamikę osiąganych wyników. W porównaniu z 1998 roku byłby to wzrost przychodów o 23 proc., a zysku o blisko 10 proc.

Jednak uwzględniwszy tegoroczne rezultaty Wilbo, trudno będzie spółce zbliżyć się do wielkości przewidywanych przez analityków. Po pierwszych 5 miesiącach sprzedaż wyniosła 56,3 mln zł, co daje realizację prognozy na poziomie 31,4 proc. Zysk netto osiągnął wielkość 2,4 mln zł, zaledwie jedną czwartą szacowanego.

— Założenia tych prognoz są ambitne i spółka może mieć spore problemy z ich realizacją, choć drugie półrocze zapowiada się dla Wilbo dużo lepiej — przyznaje jeden z analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiana zarządu Wilbo cieszy rynek