Zmiany blokowane

Mira Wszelaka
opublikowano: 19-07-2005, 00:00

Kilku ministrów rolnictwa UE, w tym polski, sprzeciwia się wprowadzaniu rynkowych zasad na europejskim rynku cukru już w 2007 r.

Dzięki wpływowemu lobby, na tańszy cukier będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Wiele wskazuje na to, że reforma tego rynku, którą zaproponowała Komisja Europejska, czyli redukcja w ciągu dwóch lat (od 2007 r.) — o 39 proc. minimalnej ceny cukru oraz o 42,6 proc. ceny buraków, zostanie storpedowana. O zablokowanie zmian, przy aplauzie protestujących organizacji producenckich, walczyło kilku spośród dwudziestu pięciu obradujących w Brukseli ministrów rolnictwa UE, w tym portugalski, hiszpański, irlandzki, grecki i fiński, do których dołączyli Włosi i Polacy. Reprezentujący nasz kraj Jerzy Pilarczyk, minister rolnictwa, jeszcze przed spotkaniem obiecał ponad 300 protestującym w Brukseli polskim producentom, że zgłosi weto.

— Założenia reformy powodują, że dochody polskich rolników mogą obniżyć się o połowę, dlatego są oni zadowoleni ze stanowiska polskiego rządu. To jest także zgodne z naszym oczekiwaniem — podkreśla Tadeusz Kinach, prezes Regionalnego Związku Zrzeszeń Plantatorów Buraków Cukrowych przy Śląskiej Spółce Cukrowej.

Międzynarodowa Konfederacja Plantatorów Buraków Cukrowych (CIBE), organizator demonstracji, ocenia, że reforma może doprowadzić w ciągu dwóch-trzech lat do bankructwa około 120 tys. producentów buraków cukrowych.

Jest też druga strona medalu.

— Ograniczenia zaproponowanych rozwiązań będą oznaczały dalsze utrzymywanie zawyżanych cen cukru, narażanie konsumentów na wysokie koszty oraz dumping europejskiego cukru na światowych rynkach — wyjaśnia Andrzej Gantner, szef Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Zmiany, i to jeszcze w tym roku, będą jednak konieczne. Po skardze złożonej przez m.in. Brazylię i Tajlandię, WTO nakazała UE zaprzestania subwencji do eksportu unijnego cukru. Produkcja cukru w UE wynosi 17,4 mln ton rocznie, z czego Polska produkuje 2 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Zmiany blokowane