Zmiany w akcyzie jednak zaszły

Szymon Parulski
23-06-2005, 00:00

Czy ostatnio dyskutowane zmiany w akcyzie zostały w całości wycofane przez MF?

n Minister finansów ostatecznie wycofał się z podniesienia stawek akcyzy na gaz płynny i olej opałowy. Niemniej, nie wszystkie przepisy wprowadzone pakietem rozporządzeń z 30 maja 2005 r. zostały uchylone.

Część zmian jest korzystna dla podatników akcyzy. Przede wszystkim uregulowana została kwestia zagubienia wszystkich kart dokumentu ADT (administracyjnego dokumentu towarzyszącego). Dotychczas w takiej sytuacji przedsiębiorca musiał zapłacić akcyzę, jednocześnie tracąc możliwość ubiegania się o jej zwrot, nawet gdy udowodnił, że wyrób dotarł do nabywcy. Inna zmiana dotyczy prawa ubiegania się o zwrot akcyzy w sytuacji zbyt późnego otrzymania karty ADT w przypadku dostaw krajowych pomiędzy składami podatkowymi (dotychczas zwrot przysługiwał jedynie w obrocie z innymi państwami UE). Niestety, Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na ich wprowadzenie z mocą wsteczną tak, aby możliwy był zwrot akcyzy dla podmiotów, u których wystąpiły takie przypadki przed wejściem w życie nowych przepisów.

Istotna zmiana wywołująca skutki od 1 maja 2004 r. została natomiast wprowadzona w nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień od akcyzy. Umożliwia ona zwrot akcyzy tym podmiotom, które po 1 maja 2004 r. dokonywały wewnątrzwspólnotowych dostaw wyrobów ropopochodnych. Spośród państw UE jedynie w Polsce cześć tego rodzaju wyrobów była uznawana za akcyzowe.

Rozporządzenie wprowadziło też szereg zmian proceduralnych, które porządkują zasady korzystania ze zwolnień od akcyzy. Mimo to w dalszym ciągu system zwolnień nie zapewnia szczelności, dyskryminuje też podmioty dokonujące obrotu wyrobami zwolnionymi z innymi państwami UE. Dlaczego? Większość zwolnień została tak skonstruowana, że możliwe jest ich wykorzystanie jedynie w ramach transakcji krajowych.

Szymon Parulski starszy konsultant, dział doradztwa podatkowego Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Parulski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmiany w akcyzie jednak zaszły