Zmiany w bankach

Agnieszka Morawiecka
13-05-2002, 00:00

PKO BP: rachunek powierniczy

Bank wprowadził do swojej oferty mieszkaniowy rachunek powierniczy przeznaczony dla klientów indywidualnych, którzy kupują nieruchomość na rynku pierwotnym. Służy on do deponowania środków pieniężnych przeznaczonych na inwestycję. Nabywca mieszkania lub domu zabezpiecza w ten sposób transakcję i ogranicza ryzyko, wynikające z finansowania inwestycji w trakcie jej realizacji. Uzyskuje także dodatkowe środki pieniężne z tytułu oprocentowania środków na rachunku. Natomiast inwestor ma pewność, iż środki gromadzone na rachunku posłużą do zapłaty za wybudowaną nieruchomość.

Oprocentowanie rachunku jest zmienne, liczone jako różnica stawki referencyjnej Wibor 1 M i stałej marży w okresie obowiązywania umowy rachunku. Odsetki od środków na rachunku są naliczane i kapitalizowane miesięcznie. Umowa rachunku jest zawierana na czas określony z możliwością przedłużenia. Rachunek prowadzony jest w złotówkach, a wpłaty mogą być dokonywane w formie gotówkowej lub bezgotowkowej.

BPH PBK tnie stopy procentowe...

Bank Przemysłowo-Handlowy PBK obniżył oprocentowanie depozytów złotowych dla klientów detalicznych.

Zmianami zostały objęte lokaty zakładane na 1 i 3 miesiące. Ich oprocentowanie zmalało o 0,99 proc., i wynosi: dla depozytu jednomiesięcznego o stałej stopie od 5,02 do 5,22 proc. w skali roku, zaś dla wkładu trzymiesięcznego o stałej stopie od 5,12 do 5,22 proc. w zależności od wysokości zdeponowanej kwoty.

Mniejszy spadek dotyczy lokat 6- i 12-miesięcznych — 0,69 proc. Dla lokaty założonej na pół roku oprocentowanie zmienne waha się od 5,92 do 6,02 proc. Lokata roczna jest oprocentowana od 6,32 do 6,42 proc. w skali roku. Oprocentowanie rachunku a’vista spadło o 0,29 proc. i wynosi 0,12 proc. według stopy zmiennej.

...Bank Pocztowy również

Bank zmienił oprocentowanie depozytów. Oprocentowanie wkładów oszczędnościowych waha się od 7 proc. dla depozytu założonego na 1 miesiąc do 9,1 dla lokaty 24-miesięcznej. Dla stałej stopy oprocentowania stawki wynoszą: od 7,1 dla depozytu założonego na tydzień do 6,1 proc. dla lokaty półrocznej. Dla lokaty Walor oprocentowanie wynosi 8,92 proc., a dla lokaty Walor+ — 8,88 proc. w skali roku. Oprocentowanie lokaty dynamicznej waha się od 6,7 do 8,7 proc., a lokaty progresywnej od 8,84 do 9,12 proc., w zależności od wysokości zdeponowanych środków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zmiany w bankach