Zmiany w Iranie mogą przecenić ropę

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 26-06-2013, 00:00

Ceny baryłki ropy Brent od początku maja utrzymują się w przedziale 100-105 USD.

Pomimo fundamentów, które na pierwszy rzut oka powinny sprzyjać niższym cenom, niepokój wokół Syrii i Libii utrzymuje notowania surowca powyżej 100 USD. Deklaracje krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych dotyczące chęci dozbrojenia syryjskiej opozycji budzą obawy o zaostrzenie się konfliktu w Syrii i jego rozprzestrzenienie się na inne kraje w rejonie. Emocje pośród inwestorów budzi także sytuacja w Libii, gdzie powtarzające się protesty w terminalach i na części pól wydobywczych ograniczają wydobycie i eksport ropy.

None
None

O ile sytuacja w Libii i Syrii krótkoterminowo zwiększa ryzyko utrzymywania się wyższych cen, to zmiany zachodzące w Iranie, będącym przed kilkoma laty jednym z filarów kartelu OPEC, mogą budzić nadzieje, że w ciągu najbliższych kilku kwartałów kraj ten mocno zwiększy eksport ropy. Wybrany przed tygodniem głosami młodych i wykształconych Irańczyków nowy prezydent Hasan Rowhani jest dużo bardziej skłonny do kompromisu z krajami Zachodu niż jego poprzednik. Obiecał on wyborcom przede wszystkim silne ożywienie gospodarcze, dzięki normalizacji stosunków z krajami Zachodu. Jedyną szansą na powrót gospodarki Iranu do wzrostu jest oczywiście zniesienie przez rząd Stanów Zjednoczonych sankcji na irańskie przedsiębiorstwa i firmy współpracujące z Iranem.

Prezydent Hasan Rowhani już zapowiedział uczynienie irańskiego programu nuklearnego bardziej przejrzystym dla świata. To zaś spotkało się z pozytywną odpowiedzią społeczności międzynarodowej, co daje szanse na szybki powrót do rozmów władz Iranu z władzami Stanów Zjednoczonych i UE.

W perspektywie kolejnych kilkunastu miesięcy szansa na znaczny wzrost eksportu ropy z Iranu jest duża. To zaś przy innych czynnikach nie zmienionych mogłoby przełożyć się na sporą nadprodukcję surowca w kolejnych kwartałach i silniejszy spadek cen ropy.

DB obciął prognozy dla metali

Analitycy Deutsche Banku obniżyli prognozy krótkoi długoterminowe metali, tłumacząc to wolniejszym, niż oczekiwano, tempem wzrostu gospodarczego w Chinach. Według specjalistów, uncja złota będzie kosztować w III kwartale średnio 1350 USD, na koniec roku 1431 USD (to o 7 proc. poniżej poprzedniej prognozy), a w 2014 r. 1338 USD (w dół o 11 proc.). Prognoza dla srebra na trzeci kwartał 2013 r. została obniżona o 17 proc., do 21,4 USD za uncję, a na koniec 2013 r. spadła o 10 proc., do 24,1 USD. [MD]

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień , X-Trade Brokers DM, Marek Druś

Polecane