Zmiany w peletonie banków

opublikowano: 07-02-2018, 22:00

Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku, uważa, że akcje banków, które nie mają w portfelach kredytów we frankach, to atrakcyjna okazja inwestycyjna.

 Nie drożały one ostatnio tak szybko jak PKO BP czy Bank Millennium, a wyniki w 2018 i 2019 r. będą wspierane przez rosnący wolumen kredytów korporacyjnych (czego beneficjentami powinny być Bank Handlowy i Pekao) oraz podwyżki stóp procentowych. Specjalista dostrzega największy potencjał w walorach Alior Banku, które, jego zdaniem, są wskaźnikowo tanie, a jednocześnie jest to instytucja najbardziej rentowna.

— Uważamy, że sentyment do PKO BP oraz Banku Millennium może się znacząco zmienić w 2018 r. ze względu na odroczone podwyżki stóp procentowych i wprowadzenie ustawy frankowej — dodaje Michał Konarski, który zmienił prognozy podwyżek ceny pieniądza i zakłada obecnie, że wzrosną one o 75 pkt. baz. w 2019 r. (do tej pory uważał, że urosną po pół punktu procentowego w tym i przyszłym roku). Jednocześnie analityk DM mBanku przewiduje, że wprowadzenie w życie ustawy frankowej jest nadal prawdopodobne, szczególnie że złoty jest względnie silny, co zminimalizowałoby straty banków i przyspieszyło proces restrukturyzacji. Michał Konarski podkreśla, że sektor jest wyceniany ze wskaźnikami takimi jak w 2015 r., tymczasem rentowność kapitałów, dywidenda oraz kapitał nadwyżkowy są niższe niż przed trzema laty.

— Według naszych szacunków kapitał nadwyżkowy dostępny dla akcjonariuszy spadł przez ostatnie 3 lata aż o 52 proc. Wzrost współczynników wypłacalności jest odpowiedzią sektora na wciąż wzrastające wymogi regulatora, które będą rosnąć także w 2018 i 2019 r. Uważamy, że częściowe uwolnienie kapitału nastąpiłoby jedynie przy znaczącej redukcji ekspozycji banków na kredyty CHF, co może nastąpić jedynie w przypadku wprowadzenia ustawy i przewalutowania kredytów po preferencyjnym kursie. Takie rozwiązanie jednak w krótkim okresie będzie generować dodatkowe koszty, które znowu obciążą ROE sektora — dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane